X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > اخبار موسسه 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
سه شنبه 1 بهمن 1398
دوره تخصصی و جامع مشاوره و درمانگری خانواده(2)
فرصت استثنایی ویژه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ارشد رشته‌های روانشناسی و مشاوره زیر نظر استاد دکتر رضا مهکام استاد حوزه و دانشگاه، دکترای تخصصی روانشناسی، مشاور و درمانگر خانواده
سه شنبه 1 بهمن 1398
دوره تخصصی و جامع مشاوره و درمانگری خانواده(2) اطلاعیه تصویری
دوره تخصصی و جامع مشاوره و درمانگری خانواده(2) فرصت استثنایی ویژه دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ارشد رشته‌های روانشناسی و مشاوره
يکشنبه 29 دی 1398
کارگاه سبک زندگی در آموزه‌های قرآن و عترت 9
به گزارش اداره روابط عمومی موسسه سبک‌زندگی آل ‌یاسین؛ کارگاه آموزشی سبک زندگی در آموزه‌های قرآن و عترت با مشارکت مؤسسه سبک زندگی آل یاسین و مدرسه تخصصی قرآن و عترت خراسان، در مشهد برگزار شد.
شنبه 28 دی 1398
کرسی آزاداندیشی ارائه نظر « بازنگری نقش هنر در سبک زندگی اسلامی »
دوازدهمین کرسی آزاداندیشی ارائه نظر با عنوان « بازنگری نقش هنر در سبک زندگی اسلامی » با حضور محققان و علاقمندان برگزار خواهد شد.
يکشنبه 22 دی 1398
کتاب طاعون مصرف
به گزارش اداره روابط عمومی موسسه سبک‌زندگی آل ‌یاسین؛ تالیف کتاب طاعون مصرف توسط سید محمد امام به اتمام رسید.


کرسی آزاداندیشی ارائه نظر « بررسی ابعاد سبک زندگی در بیانیه گام دوم انقلاب »

پژوهشکده سبک زندگی اسلامی با همکاری کمیته مرکزی کرسی های آزاداندیشی حوزه های علمیه برگزار کرد:

کرسی آزاداندیشی ارائه نظر « بررسی ابعاد سبک زندگی در بیانیه گام دوم انقلاب »

دهمین کرسی از مجموعه کرسی های آزاداندیشی سبک زندگی اسلامی با عنوان « بررسی ابعاد سبک زندگی در بیانیه گام دوم انقلاب » با حضور محققان و علاقمندان برگزار شد.

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشکده سبک زندگی اسلامی ؛ دهمین کرسی از مجموعه کرسی های آزاداندیشی سبک زندگی اسلامی با عنوان « بررسی ابعاد سبک زندگی در بیانیه گام دوم انقلاب » با حضور محققان و علاقمندان برگزار شد.

ارائه بحث در این نشست را دکتر امیر سیاهپوش دکترای انقلاب اسلامی، پژوهشگر مرکز پژوهش های صدرا و عضو هیأت علمی دانشگاه معارف اسلامی برعهده داشت.
همچنین حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد کاویانی عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به نقادی وی بحث پرداخت و دبیری علمی نشست را نیز دکتر مهدی فدایی استادیار دانشگاه باقرالعلوم (ع) برعهده داشت.
دکتر فدایی در ابتدای این نشست ضمن معرفی اساتید حاضر در این نشست اظهار داشت: استاد ارائه کننده بحث آقای دکتر سیاهپوش در عرصه انقلاب اسلامی و به ویژه کلام رهبر معظم انقلاب کارهای جدی داشته اند و همچنین استاد کاویانی از اساتید برجسته در حوزه سبک زندگی به شمار می روند.
در ادامه این نشست دکتر سیاهپوش به ایراد سخنرانی پرداخت و افزود:سخن من یک طرح ایده ای و یک طرح واره است چون بیانیه گام دوم انقلاب عصاره آن چیزی است که انقلاب اسلامی طی کرده و افق پیش رو را نشان می دهد، رهبر معظم انقلاب در این بیانیه به موضوع سبک زندگی نیز پرداخته اند.
وی ابراز داشت:منطق رهبر معظم انقلاب در حوزه سبک زندگی اسلامی و مبنایی که ایشان داشته اند را استنتاج کرده ایم و ناظر به این مبنایی که دارند می خواهیم بدانیم، چطور می توانیم ابعاد سبک زندگی اسلامی را مبتنی بر تعریف ایشان از بیانیه استخراج کنیم.
این استاد دانشگاه در ادامه با تأکید بر این که رهبر معظم انقلاب تمدن را آمیزه هایی از ابعاد مادی و معنوی می دانند، گفت: ایشان می فرمایند ما انقلاب اسلامی و نظام اسلامی را تشکیل دادیم، در مرحله دولت سازی هستیم و در آینده نیز به جامعه سازی و حکومت اسلامی می رسیم که بخش نرم افزاری تمدن نوین اسلامی همان بحثی است که به آن سبک زندگی اسلامی می گوییم.
وی عنوان داشت: خانواده، ازدواج، مسکن، ورزش، لباس، مصرف، خوراک و زبان، رفتار با دیگران در محیط اطراف از نظر ایشان بخش نرم افزاری تمدن نوین اسلامی محسوب می شود، منابعی که برای سبک زندگی از نظر ایشان وجود دارد نیز این است که نباید نگاه تقلیدی داشته باشیم چون موجب می شود نقاط قوت خودمان را از دست بدهیم.
دکتر سیاهپوش خاطرنشان کرد: در مجموعه بیانات ایشان نکته دیگر چالش های پیش روی سبک زندگی اسلامی است یعنی در کنار این که باید بدانیم در حوزه معیشت و ورزش و اخلاق کار چگونه باشد، باید چالش هایی که در این حوزه داریم را نیز مورد عنایت قرار بدهیم که طلاق و اعتیاد، ضعف فرهنگ رانندگی، غیبت، تنبلی و  قانون گریزی و امثال آن از جمله آن به شمار می رود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که رهبر معظم انقلاب به بیان راهکارهایی هم در این راستا پرداخته اند، ابراز کرد:مبتنی بر این منطق و چارچوب از بیانیه گام دوم انقلاب متناظر با این حرف هایی که گفتیم، می توانیم نکاتی را برداشت کنیم ولی این سخنان من درحالت نسبتا ابتدایی قرار دارد و بیشتر شبیه طرح موضوع است.
این پژوهشگر انقلاب اسلامی در ادامه افزود: اولین نکته این است که انقلاب اسلامی عصر جدیدی را به روی جهانیان گشود در شرایطی که فرهنگ غربی در حال تحمیل خلقیات خودش به جهانیان بود، انقلاب اسلامی آمد و این قضایا را کنار زد و سبک زندگی اسلامی را جایگزین سبک زندگی الحادی و غربی کرد.
وی با اشاره به نگاه رهبر معظم انقلاب در ارتباط با سبک زندگی سیاسی بعد از انقلاب ابراز داشت:رهبر معظم انقلاب معتقدند که در سبک زندگی سیاسی دستاوردهایی داشتیم از جمله این که انقلاب اسلامی خلق استبدادی را تغییر داد، سلوک عمومی را به سمت مشارکت مردمی سوق داد و جمع بین مهربانی و اقتدار و همچنین پرهیز از افراط ها و چپ روی ها از دیگر دستاوردهای انقلاب در این عرصه محسوب می شود.
دکتر سیاهپوش در ادامه با تأکید بر این که سلوک فرعونی و طاغوتی خلاف سلوک سیاسی انقلابی است، تصریح کرد: رهبری معظم بر این عقیده اند که این سلوک باید به گونه ای تنش زا باشد نه تنش زدا که در این رابطه می توان به طور مفصل صحبت کرد؛ این مسأله به ویژه در عرصه بین الملل خود را نشان می دهد.
وی عنوان داشت: تقابل دوگانه اسلام و استکبار در بیانیه به روشنی دیده می شود، احساس حقارت به منش عزت مندانه، انتقال عرصه روشن فکرانه به بطن جامعه، ایثار و زبان صبر و شکر، رونق مسائل عبادی نیز از دیگر دستاوردهای سبک زندگی پس از انقلاب در نگاه رهبری معظم است.
عضو هیأت علمی دانشگاه معارف اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که فاصله بین واقعیت ها و آرمان ها خیلی زیاد است، خاطرنشان کرد: ایشان توصیه هایی می کنند که از تک تک آنها مقوله سبک زندگی قابل استفاده است، از جمله این که در بین جوانان روحیه امید را ترزیق کنیم و توکل بر قدرت دانشی خودمان و تلاش برای برجسته کردن معنویت و اخلاق و همچنین طهارت اقتصادی را رشد بدهیم.
در ادامه این نشست، حجت الاسلام والمسلمین کاویانی به ایراد سخنرانی پرداخت و با اشاره به این که در فرمایشات رهبر معظم انقلاب از اصطلاح «سبک زندگی» استفاده زیادی نشده است، گفت: محقق محترم در مجموعه فرمایشات رهبر معظم انقلاب باید تلاش می کردند که سبک زندگی را مایه و پایه اساسی بحث خودشان قرار می دادند که این کار را انجام داده اند.
وی افزود:دوره های سبک زندگی اسلامی در دانشگاه ها نیز دنبال نمی شود و هنوز قدمی رو به جلو برنداشته ایم، کارها در این حوزه بیشتر رنگ و بوی شعار و ترویج دارد و ایده رهبر معظم انقلاب در بحث آموزش و پژوهش دنبال نشد در حالی که هر جایی که نور زندگی دیده می شود باید سبک زندگی اسلامی هم وجود داشته باشد.
حجت الاسلام والمسلمین کاویانی با بیان این که موضوع سبک زندگی نیاز به یک جامع بینی علمی و دقیق دارد، ابراز داشت: ما باید فرمایشات حضرت آقا در ارتباط با سبک زندگی اسلامی را مطالعه کرده و جهت گیری بحث مان در همین مسیر باشد از این رو باید بدانیم فرمایشات ایشان از نوع آسیب شناسی اجتماعی و تلاش برای یافتن یک مسیر درست علمی برای اصلاح اجتماعی است.
وی در ادامه با تأکید بر این که تلاش در این فضا یک زحمت ویژه ای می طلبد که دکتر سیاهپوش در این مسیر تلاش های خوبی داشتند، گفت: نکاتی هم در نوشتار ایشان و هم در فرمایشات ایشان وجود دارد که برای تکمیل کار بیان می کنیم.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه عنوان داشت: نکته اصلی و مهم این است که ایشان زود از بحث سبک زندگی منتقل به تمدن و فرهنگ شده اند، در حالی که سبک زندگی هم اکنون جریان دارد و ما با آن کار داریم و اصولا مربوط به فعلیت ما است ولی تمدن و فرهنگ یک پیوستاری است که گذشته و آینده و ارزش ها و هنجارها را در خود جای می دهد و نگاه جاری کنونی در آن نیست.
وی خاطرنشان کرد: ایشان به تمدن و بعد نرم افزاری زندگی یعنی فرهنگ اشاره کرده اند، اما ما می گوییم فرهنگ سبک زندگی ما را می سازد نه این که خودش سبک زندگی باشد و عقل معاش همان سبک زندگی است، بنابراین فرهنگ و تمدن یک حالت زیربنایی دارد.
حجت الاسلام والمسلمین کاویانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که در فرمایشات رهبر معظم انقلاب جامعیت بیشتری نسبت به بحث سبک زندگی وجود دارد، گفت: در همان چارچوب آسیب شناسی و اصلاح اجتماعی به نظر می رسد مطالبی وجود دارد که محقق محترم کمتر به آنها رسیده اند.
وی افزود:یک سری اشکالات شکلی کوچکی هم مطرح است و یک سری از مطالب هم پیش فرض است نه مطلب اصلی که نیازمند اصلاح است تا بتواند این اثر در آینده به صورت یک مقاله جامع یا حتی کتاب منتشر شود.
این پژوهشگر سبک زندگی اسلامی ابراز داشت: ما باید علاوه بر توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب، سبک زندگی را برای آسیب شناسی و اصلاح اجتماعی به عنوان پژوهشگر در آیات و روایات و سیره معصومین با نگاه قرآنی، روایی عقلانی نگاه کرده و نظریه پردازی سبک زندگی کاملی داشته باشیم.
وی تصریح کرد: عوامل شکل دهنده سبک زندگی را یک سو و آثار پیامدهای آن را از سوی دیگر مطالعه کنیم و در قدم سوم مسیری که باید طی شود تا آثار و پیامدها حاصل شود را مطرح کنیم.
حجت الاسلام والمسلمین کاویانی در ادامه با تأکید بر نقش ویژه علوم انسانی اسلامی در بهبود ایده پردازی در حوزه سبک زندگی اسلامی یادآور شد: اگر می خواهیم سبک زندگی اسلامی را جا بیاندایم باید سهم جامعه شناسی و روان شناسی و اقتصاد و امثال آن را از منظر اسلام مشخص کنیم و باید با یک جسارت فراوان و جدیت فراوان وارد شویم که قصد تغییر وجود داشته باشد.
وی اضافه کرد: به عنوان مثال در عرصه اقتصادی،30 عنوان اقتصادی بنده استخراج کرده ام که دست در گردن اخلاق و زندگی خانوادگی سالم دارد در حالی که اقتصاد امروز کشور ما که بر محور بانک و بیمه و بورس می گردد از غرب آمده  و در آن چنین چیزهایی دیده نمی شود.
این استاد دانشگاه در ادامه عنوان داشت: عنوان جامعه سازی اسلامی یک عنوان عملیاتی تر است یعنی اگر دولت اسلامی به معنای عام داشته باشیم و اگر حکومت اسلامی و نظام اسلامی موجب این نشود که ما به جامعه اسلامی نرسیم، خیلی هنری نکرده ایم و آن چیزی نیست که قرآن از ما می خواهد و امام زمان از ما انتظار دارد.
در بخش بعدی این نشست دکتر سیاهپوش به ایراد سخنرانی پرداخت و خاطرنشان کرد:بنده همه فرمایشات ایشان را مطابق با واقع و درست می دانم، اما در ارتباط با رابطه بین فرهنگ و سبک زندگی اسلامی باید بگویم از منظر رهبر معظم انقلاب سبک زندگی و فرهنگ در هم تنیده است و ما باید تلاش کنیم تا مرز به این دو درست شود.
وی تصریح کرد: این اثر قطعا جامعیت کاملی ندارد و شاید تمرکز من روی یک بعد بوده باشد که باید آن را اصلاح کنم.
این پژوهشگر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که عدم وجود نگاه اجتهادی و نظریه پردازی و عدم نگاه کلی نیز در این اثر درست است، گفت: در حد وسع خود تلاش می کنم که این ایرادات را نیز حل کنم؛ همچنین نسبت بین علوم انسانی و سبک زندگی نیز حرفی کاملا درستی است که باید برای آن نیز کرسی های متعددی برگزار شود.
یادآور می‌ شود، پایان بخش این نشست همراه با جلسه پرسش و پاسخ بود و حجج اسلام و المسلمین کاویانی و دکتر سیاهپوش به سؤالات و ابهامات حاضران در خصوص ابعاد سبک زندگی اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب پاسخ دادند.

این کرسی در روز پنج شنبه 14 آذر ماه در محل پژوهشکده سبک زندگی اسلامی ساعت 10 صبح برگزار شد.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج