X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > اخبار موسسه 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398
مروری بر نشریه پایش سبک زندگی
مروری بر نشریه پایش سبک زندگی و هر آنچه که در مورد نشریه پایش موسسه سبک زندگی آل یاسین قابل بیان است.
شنبه 28 ارديبهشت 1398
چهار ساله شدن پژوهشنامه سبک زندگی
به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشکده سبک زندگی اسلامی ؛ پژوهشنامه سبک زندگی چهار ساله شد.
پنج شنبه 26 ارديبهشت 1398
کارگاه مهارت‌های همسرداری ویژه کارشناسان شرکت خودروسازی سایپا سیتروئن
مؤسسه سبک زندگی آل یاسین با همکاری شرکت خودرسازی سایپا سیتروئن کاشان کارگاه مهارت‌های همسرداری را برگزار کرد.
دوشنبه 23 ارديبهشت 1398
حضور نشر تیماس در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم
بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم همزمان با ششمین روز از ماه مبارک رمضان در مصلی تهران با شعار «قرآن معنای زندگی» آغاز به کار کرد.
دوشنبه 23 ارديبهشت 1398
جلسه 104 از کلاس های زندگی معنوی
جلسه صد و چهارم از کلاس های زندگی معنوی توسط دکتر محمد تقی فعالی در محل موسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد.


کرسی آزاداندیشی ارائه نظر با عنوان « مشورت با خود ، رویکرد تازه ای در مهارت حل مسئله »

ششمین کرسی آزاداندیشی ارائه نظر با عنوان «مشورت با خود ، رویکرد تازه ای در مهارت حل مسئله» به همت پژوهشکده سبک زندگی اسلامی برگزار شد:

کرسی آزاداندیشی ارائه نظر با عنوان « مشورت با خود ، رویکرد تازه ای در مهارت حل مسئله »

کرسی آزاداندیشی ارائه نظر « مشورت با خود ، رویکرد تازه ای در مهارت حل مسئله » با حضور اساتید حوزه و دانشگاه و همچنین جمعی از دانش پژوهان حوزوی و دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشکده سبک زندگی اسلامی، در این نشست که همراه با حضور جمعی از اساتید، طلاب، پژوهشگران و محققان حوزه و دانشگاه بود، حجت اسلام والمسلمین محمدرضا آتشین صدف استاد حوزه و دانشگاه به ارائه بحث و نظر پرداخت و در ادامه حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدعلی جمشیدی مدیر مرکز مشاوره صدرا به نقد نظر وی پرداخت.

حجت الاسلام والمسلمین آتشین صدف با بیان این که یکی از راهکارهای اصلی حل مسئله و بحران های زندگی مشورت کردن است، گفت: مشورت کردن به طور کلی کار سختی است و با توجه به این که ویژگی های زیادی برای مشاور در منابع دینی ما بیان شده یافتن فردی که جامع این ویژگی ها باشد کار سختی است از این رو معمولا قید مشاوره را می‌ زنیم.
وی افزود: خیلی از اوقات به صرف این که برخی در دسترس ما هستند از آنها مشاوره می‌ گیریم در حالی که شاید صلاحیت این کار را نداشته باشند؛ مشورت کردن یکی از راه کارها است ولی در عمل مشورتی که اسلام از ما خواسته به نحو ایده آل صورت نمی گیرد و خروجی کار یک مشورت نصفه و نیمه است که اثر چندانی ندارد.
استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: پیشنهاد می‌ دهیم در این شرایط نقشی که قرار است مشاور برای ما ایفا کند، خودمان برای خودمان ایفا کنیم؛ همه می دانیم مشورت کردن حکمت ها و فوایدی دارد که یکی از مهمترین آنها این است که با توجه به این که مشاوران شخصیت های متفاوتی هستند و نگاه به مسائل متفاوت است باعث می‌ شود ابعاد گوناگونی از مسئله روشن شود در حالی که اگر خودم بودم و خودم، فقط تنها یک بعد از مسئله برای من مشخص می‌ شد.
وی با اشاره به نمونه ای فواید مشورت در زندگی یادآور شد: به عنوان نمونه وقتی من انسان احساساتی هستم، اگر باکسی دیگر مشورت کنم چه بسا عقلانی تر نگاه کند که بتواند ابعاد بهتری را برای من روشن کند، یکی از مهمترین حکمت های مشورت همین است؛ حال آیا خودم نمی توانم این نقش را برای خودم ایفا کنم؟
حجت الاسلام والمسلمین آتشین صدف تصریح کرد: ما می‌ توانیم نقش مشاور را برای خود ایفا کنیم، البته در حالت عادی نمی توانیم بلکه حداکثر چیزی که صورت می‌ گیرد حدیث نفس است ولی مشورت با خود این است که با تمرین و ممارست، این مهارت را در خود افزایش بدهیم و یک موضوع را از ابعاد مختلف نگاه کنیم.
وی با اشاره به کتاب «سبک های تفکر استنبرنگ» خاطرنشان کرد: نویسنده در این کتاب 13 سبک تفکر بیان کرده که از جمله آنها سبک قانون گذارانه، سلسله مراتبی، کلی نگر، جزئی نگر، ترقی خواهانه، آنارشی است که به عنوان نمونه اگر من این سبک ها را بیاموزم می توانم با خود فکر کنم که الان با سبک قانون گذارانه به این موضوع نگاه کنم و دفعه ای دیگر با سبک ارزیابانه این کار را انجام بدهم.
استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: از آن بهتر ایده دکتر ادوراد دوبونو با نام «شش کلاه تفکر» است که می‌ گوید در سازمان ها وقتی دور یک میز می‌ نشینید شش کلاه رنگی بیاورید و هریک کلاهی را به سر بگذارد که هر رنگی نماد یک گونه تفکر است، سفید نماد اطلاعات و داده ها، سرخ نماد جنبه های عاطفی و مثبت قضیه، مشکی نماد نگاه منفی به قضیه، زرد نگاه مثبت، سبز نماد خلاقانه و آبی نماد جمع بندی و سازمان دهی بقیه است؛ حال ما همین شش کلاه را می توانیم در زندگی برای خودمان انجام بدهیم.
وی با بیان این که این طرح و ایده جای مشورت اصلی اسلامی را نمی گیرد، گفت: مشورت کردن چیز بسیار خوبی است و قرار نیست جای مشورت با دیگران بشود ولی برای بهینه سازی و نتیجه گرفتن بهتر می‌ توانیم مشورت با خود داشته باشیم؛ مهارتی را در خود تقویت کنیم که بتوانیم از زوایای گوناگون به موضوع نگاه کنیم و کار مشاور را برای خود انجام بدهیم و به راهکارهای پخته تر، سازگرانه تر و کامل تری برسیم.
در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین دکتر جمشیدی با بیان این که خلاقیت در این موضوع جدید و کاربردی، قابل مشاهده و ملموس است، گفت: حل مسئله یکی از کاربردی ترین مسائل سبک زندگی و مهارت های سبک زندگی است، چراکه هرجا انسان دست به انتخابی می‌ زند و می‌ خواهد بخشی از یک کار و هدف را ترجیح بدهد نیاز به حل مسأله دارد.
وی تصریح کرد: اصلا انسانیت انسان به اندازه انتخاب های هر فردی است که می‌ تواند در فضای دین، سبک توحیدی، انتخاب همسر، شغل و رشته تحصیلی داشته باشد و اگر در هرکدام تصمیم گیری ها مسئله را خوب نبیند طبیعی است زندگی او خیلی خوب از کار درنمی آید.
رییس مرکز مشاوره صدرا با بیان این که در یک تقسیم بندی کلی مهارت های زندگی سه بخش است، یادآور شد: بخشی یاد می‌ دهد که چطور هیجانات را کنترل کنیم، بخشی از مهارت های زندگی اختصاص به مهارت های رفتاری دارد که می گوید ارتباط با دنیای پیرامون و محیط افراد چطور صورت بگیرد که ماهرانه باشد و بخشی از مهارت های زندگی اختصاص به بعد اندیشه و باور و فکر انسان دارد.
وی تأکید کرد: مهارت هایی مثل تفکر نقاد موجب می‌ شود که انسان بالا برود که البته نقد با انتقاد و گلایه تفاوت دارد و نقد منصفانه موجب رشد انسان می‌ شود، حکمت این گونه جلسات همین است و در دل همین مهارت های فکری، مهارت خلاقیت داریم چراکه انسان های موفق لزوما باهوش نیستند بلکه خلاق اند.
دکتر جمشیدی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: همه این ها ریشه در خودآگاهی دارد و بحث های فکری بدون خودآگاهی هیچ معنایی ندارد بدون خودآگاهی تفکر خلاق و نقاد و حله مسأله هیچ معنایی ندارد و در این عرصه ها به توفیقی نخواهیم رسید.
وی با بیان این که به نظر می‌ رسد اگر بحث حل مسئله را خوب باز کنیم در دل این مسأله خود یابی وجود دارد، گفت: حل مسئله به این است که من تعریفی از یک مسئله را داشته باشم و از زوایای مختلف به آن نگاه کنم و بعد در یک مرحله ای به بارش فکری می‌ رسم که بدانم چه راه هایی برای حل این مسأله وجود دارد و در ادامه دست به انتخاب بزنم که مراحلی از تصمیم گیری است و بعد از آن نیز خود ارزیابی داشته باشم.
استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: پس مسئله اول این است که رویکردهای موجود به حل مسئله این است که مسؤولیت تغییر و حل و را به خود انسان می‌ دهد نکته دوم این است که یکی از جدیدترین و کاربردی ترین رویکردهای حل مسأله بحث ذهن آگاهی است که همان خلوت با خویشتن است یعنی هرلحظه ای از زندگی بدانی که چه کاره هستی؟ این رویکرد می‌ گوید از خودت شروع کن و نسبت به تکالیف خود آگاه باش و هرلحظه در این راستا گام بردار.
وی یادآور شد: چرا ما این بحث مشورت را با خویشتن را در خودآگاهی نیاوریم؟ یعنی همان محاسبه نفسی که علمای ما بیان کرده اند و در فضای دینی 14 قرن صدای آن بلند است از جمله این که می‌ گوید مؤمن شب و روز به خودش مظنون است و خود را محاسبه می‌ کند، به عبارت دیگر این یک ایده جدید نیست بلکه همان خودآگاهی است که فلسفی ترین مهارت زندگی است و آن قدر مهم است که حضرت علی(ع) فرمودند: معرفه النفس انفع المعارف یا کسی که خود را شناخت در همه فضاهای زندگی موفقیت را با تمام وجود درک می‌ کند.
حجت الاسلام والمسلمین جمشیدی با بیان این که مشورت همیشه بین طرفینی است، گفت: در ارتباط با مشورت اگر به آیات قرآن و روایات توجه کنیم به این مسأله می رسیم و مشورت با خود می‌ تواند الفاظ دیگری داشته باشد، بنابراین این ایده  با رویکردی که الان وجود دارد مناسب نیست، جعل اصطلاح مشورت با خود خیلی دلچسب نیست.
وی تأکید کرد: قبول داریم در فضای مهارت های زندگی با رویکرد غربی حتما باید خلاقیت هایی صورت بگیرد ولی بازهم بهتر است خودآگاهی، محاسبه و صبر و خویشتن داری را به جای مشورت با خود مطرح کنیم یعنی این که از زوایای مختلف به مسئله نگاه کنیم و متعصب و ذهن بسته نباشیم و خود را به جای دیگران قرار بدهیم و از طرف دیگر باید فرهنگ سازی کنیم تا مردم دسترسی به مشاوری داشته باشند که اسلام دستور آن را داده است.
حجت الاسلام والمسلمین آتشین صدف در ادامه با تأکید بر این که توجه به خود درمهارت های گوناگون مطرح شده ولی مشورت با خود چیزی بالاتر است، گفت" در خودآگاهی می‌ گوییم خودت را بشناس ولی در مشورت با خود می‌ گوییم چیزی باش که خودت نیستی! در خودآگاهی می‌ گوییم بدبینی بیش از خوش بینی بر من غالب است یا جنبه غالب شخصیت من احساسی بودن است ولی در مشورت با خود می‌ گوییم درست است که در تو بدبینی نگاه غالب است ولی چند دقیقه شبیه بازیگرانی که نقاب می‌ زنند تغییر شخصیت بده!
وی افزود: یا همین  طور در مهارت همدلی می‌ گوییم خودت را جای دیگران بگذار که مهارتی ارتباطی است ولی در مشورت با خود نقش یک شخص مشخصی را بازی نمی کنیم بلکه نقش یک تیپ را ایفا می‌ کنیم یا در تفکر انتقادی ما افکار خودمان را بازنگری می‌ کنیم به قصد اصلاح ولی در مشورت با خود، بحث تغییر رفتار و باور نیست بلکه الان برای حل چالش پیش رو در زندگی با نگاه انتقادی به گزینه های پیش رو نگاه می کنیم.
این نویسنده و پژوهشگری حوزوی اضافه کرد: حضرت استاد فرمودند: مهارت مشورت با خود صرفا تغییر نام است و همان محاسبه نفس است درحالی که این بحث، محاسبه نفس نیست در محاسبه نفس نگاهی گذشته نگرانه داریم اما مشورت با خود آینده نگرانه است یعنی چگونه با این مسأله برخورد کنم که این مشکل حل شود؟ استاد به درستی فرمودند: مشاوره ای که در آموزه های اسلامی داریم بین الاثنینی است و مشورت با خود هیچ وجه جایگزین مشورت آمده در اسلام نیست ولی با توجه به این که دسترسی به مشاور خوب دشوار است و خیلی ها سراغ آن نمی روند یا نتیجه عکس می‌ گیرند به عنوان یک مکمل نگاه کنیم.
وی تصریح کرد: از طرف دیگر در مشورت با خود نیز دو سویه بودن صورت می‌ گیرد و در آموزه های دینی مؤید دارد؛ بنابراین عنوان مشورت با خود تعمدا انتخاب شده و به صرف یک نام گذاری نیست هرچند همپوشانی با مهارت های دیگر زندگی دارد ولی به هیچ وجه خود آنها نیست.
حجت الاسلام والمسلمین جمشیدی در ادامه با بیان این که ما باید به روح حاکم بر کلمات نگاه کنیم، گفت: چون هرکلمه ای بار معنایی خاص خود را دارد تبادر به ذهن همان چیزی که در آیات و روایات هست این است که مشورت با دیگران است و بنده هنوز اعتقاد دارم فضای استاد یک فضای جدیدی نیست بلکه دو گام از حل مسئله مرسوم است یعنی به یک مسئله از زوایای مختلف نگاه کنیم که از گذشته در فضای مرسوم حل مسئله بوده است البته می‌ توان از این کار با چکش خوردن دفاع کرد و هرچه قدر اندیشیده دیده شود به یک کابردی نزدیک ترمی شود.
ششمین کرسی آزاداندیشی ارائه نظر با عنوان « مشورت با خود ، رویکرد تازه ای در مهارت حل مسئله » با پرسش و پاسخ حضار و علاقمندان در پژوهشکده سبک زندگی اسلامی به پایان رسید.
 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج