X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > اخبار موسسه 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
يکشنبه 22 تير 1399
تدوین مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ آستان قدس رضوی
مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ حرم مطهر رضوی توسط موسسه آل یاسین تدوین می‌شود.
شنبه 21 تير 1399
مرکز تخصصی آل یاسین برای برگزاری رشته مطالعات سبک زندگی اسلامی موافقت قطعی دریافت کرد
شورای گسترش حوزه های علیمه با برگزاری رشته سطح سه مطالعات سبک زندگی اسلامی موافقت قطعی کرد.
پنج شنبه 19 تير 1399
خرید کتاب توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
خرید مجموعه 4 جلدی راز ثروت از موسسه توسط نهاد کتابخانه عمومی کشور صورت گرفت.
چهارشنبه 18 تير 1399
دیدار و گفتگوی مدیر شبکه جهانی ثامن با ریاست مؤسسه سبک زندگی
هر چه می‌توانید کارهایتان به خصوص «سبک زندگی» را ایجابی کنید. مردم از کارهای سلبی خسته شده‌اند و جهان اسلام دیگر تاب جنگ ندارد.
يکشنبه 15 تير 1399
آغاز امتحانات پایانی نیم سال دوم رشته مطالعات سبک زندگی اسلامی
امتحانات پایانی رشته مطالعات سبک زندگی اسلامی در مرکز تخصصی سبک زندگی آل یاسین از شنبه 14 تیرماه آغاز و تا یکم مرداد ادامه دارد.


نگارش کتاب

به همت مؤسسه سبک زندگی/

نگارش کتاب "سبک زندگی امام جماعت در خانواده، جامعه و مسجد" به پایان رسید

به گزارش اداره روابط عمومی موسسه سبک‌ زندگی آل ‌یاسین؛ تالیف کتاب سبک زندگی امام جماعت در خانواده، جامعه و مسجد به اتمام رسید.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین، نگارش کتاب "سبک زندگی امام جماعت در خانواده، جامعه و مسجد" اثر حجت‌الاسلام دکتر محمدتقی فعالی و دکتر مهدی فدایی پایان یافت.

بر اساس منابع سبک زندگی اسلامی، یک امام جماعت بر اساس منابع دینی در سه حوزه ارتباطی خانواده، جامعه و مسجد حداقل 30 الگوی رفتاری را باید رعایت کند ازجمله: جذب حداکثری، همدلی، تناسب، ادب در گفتار، پاسخگویی، شوخ‌طبعی، بخشش، مدیریت خشم، کرامت انسانی، تغافل، عدالت، احسان، اخلاص، برنامه‌ریزی، نظارت مؤثر، شناخت مخاطب، موقعیت‌شناسی، توجه به پیام‌های غیرکلامی، انعطاف‌پذیری، خضوع.

در این اثر، با توجه به ساحت‌های مختلف سبک زندگی با محوریت ائمه جماعات، به بررسی الگوهای رفتاری در سه ساحت مهم خانواده، اجتماع و مسجد پرداخته شده است. ساحت مسجد، خود زیرمجموعه ساحت اجتماع است، اما از آنجا که یکی از مهم‌ترین شئون ائمه جماعات، شأن امامت در مسجد است، این حوزه به‌صورت مستقل در یک فصل بررسی شده است.

توجه به این مسئله نیز حائز اهمیت است که الگوهای رفتاری در سبک زندگی اسلامی، متنوع و گوناگون است. بررسی همه اینها در یک کتاب، امکان‌پذیر نیست. حجم بالای الگوهای رفتاری از یکسو و الزام مجری طرح در مورد حجم کار از سوی دیگر، هر انتخابی را دچار این اشکال می‌کند. لذا مؤلفین با رجوع به منابع موجود در روایات و آثار مرتبط، ذیل هر سه حوزه ارتباطی خانواده، جامعه و مسجد، در مجموع 30 الگوی ارتباطی را در این کتاب بررسی کرده است.

بررسی این 30 الگو بر اساس شاخص‌های ذیل صورت گرفته است:

1. میزان اثربخشی الگو در آن حوزه ارتباطی؛

2. ارتباط وثیق آن الگو با حوزه ارتباطی خانواده، محیط اجتماعی یا محیط مسجد؛

3. رصد آسیب‌های موجود میان روحانیون در سه حوزه ارتباطی خانواده، شهروندی و مسجد؛

4. عدم تکرار در متن.

مؤلفین به این مسئله واقف بوده‌اند که هر یک از این الگوها را می‌توان ذیل هر یک از این سه حوزه بحث کرد، لذا سعی شده با ملاحظه 4 شاخص بالا و قدری نیز تجربه زیسته مؤلفین به‌عنوان مبلغ و روحانی دینی، الگوها استخراج و بحث شود.

شیوه بررسی به این نحو است که ذیل هر سه حوزه ارتباطی، 10 الگوی رفتاری ذیل سه بحث «منبع الگو»، «تبیین الگو» و «ارائه نمونه و مصداق» بررسی می‌شود.

منبع الگو رفتاری آیه قرآن یا روایتی از منابع حدیثی خواهد بود. سپس بر اساس آن منبع و منابع مرتبط دیگر قرآنی روایی، به تبیین الگوی رفتاری در حوزه خانواده، جامعه و مسجد پرداخته شده و در پایان با محوریت امام جماعت به‌عنوان فاعل آن الگوی رفتاری، به ارائه نمونه و مصداق پرداخته می‌شود. 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج