X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > اخبار موسسه > انتشارات 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
سه شنبه 14 مرداد 1399
هفتمین جلسه تیم کارشناسی تدوین مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ آستان قدس رضوی برگزار شد
هفتمین نشست کارشناسی تدوین مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ حرم مطهر رضوی در مؤسسه آل یاسین برگزار گردید.
يکشنبه 12 مرداد 1399
بررسی زمینه‌های همکاری در دیدار مدیران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد
تأکید بر استفاده از ظرفیت‌ها و تجربه‌های مؤسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین و نیز تشکیل تیم‌های کارشناسی از مهم‌ترین محورهای این دیدار می‌باشد.
دوشنبه 6 مرداد 1399
دیدار مدیر کل اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف با ریاست موسسه سبک زندگی
مدیرکل اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تولیدات محتوا باید در شئون زندگی مردم مصرف شود. تولید و عرضه کار شماست و توزیع (مصرف) کار ماست.
چهارشنبه 1 مرداد 1399
به زودی نسخه جدید سایت موسسه سبک زندگی آل یاسین رونمایی می شود
پس از گذشت قریب به 6 سال از فعالیت نسخه فعلی سایت، نسخه جدید سایت اطلاع‌رسانی موسسه فرهنگی سبک زندگی آل‌یاسین به زودی در دسترس کاربران قرار می گیرد.
سه شنبه 31 تير 1399
دیدار نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان شمالی با ریاست مؤسسه سبک زندگی آل‌یاسین
در این دیدار، ظرفیت‌ها و زمینه‌های فرهنگی این استان در راستای توسعه و ترویج سبک زندگی و راهکارهای همکاری با مؤسسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


نگارش کتاب

به همت مؤسسه سبک زندگی/

 

نگارش کتاب "سبک زندگی امام جماعت در خانواده، جامعه و مسجد" به پایان رسید

به گزارش اداره روابط عمومی موسسه سبک‌ زندگی آل ‌یاسین؛ تالیف کتاب سبک زندگی امام جماعت در خانواده، جامعه و مسجد به اتمام رسید.

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین، نگارش کتاب "سبک زندگی امام جماعت در خانواده، جامعه و مسجد" اثر حجت‌الاسلام دکتر محمدتقی فعالی و دکتر مهدی فدایی پایان یافت.

بر اساس منابع سبک زندگی اسلامی، یک امام جماعت بر اساس منابع دینی در سه حوزه ارتباطی خانواده، جامعه و مسجد حداقل 30 الگوی رفتاری را باید رعایت کند ازجمله: جذب حداکثری، همدلی، تناسب، ادب در گفتار، پاسخگویی، شوخ‌طبعی، بخشش، مدیریت خشم، کرامت انسانی، تغافل، عدالت، احسان، اخلاص، برنامه‌ریزی، نظارت مؤثر، شناخت مخاطب، موقعیت‌شناسی، توجه به پیام‌های غیرکلامی، انعطاف‌پذیری، خضوع.

در این اثر، با توجه به ساحت‌های مختلف سبک زندگی با محوریت ائمه جماعات، به بررسی الگوهای رفتاری در سه ساحت مهم خانواده، اجتماع و مسجد پرداخته شده است. ساحت مسجد، خود زیرمجموعه ساحت اجتماع است، اما از آنجا که یکی از مهم‌ترین شئون ائمه جماعات، شأن امامت در مسجد است، این حوزه به‌صورت مستقل در یک فصل بررسی شده است.

توجه به این مسئله نیز حائز اهمیت است که الگوهای رفتاری در سبک زندگی اسلامی، متنوع و گوناگون است. بررسی همه اینها در یک کتاب، امکان‌پذیر نیست. حجم بالای الگوهای رفتاری از یکسو و الزام مجری طرح در مورد حجم کار از سوی دیگر، هر انتخابی را دچار این اشکال می‌کند. لذا مؤلفین با رجوع به منابع موجود در روایات و آثار مرتبط، ذیل هر سه حوزه ارتباطی خانواده، جامعه و مسجد، در مجموع 30 الگوی ارتباطی را در این کتاب بررسی کرده است.

بررسی این 30 الگو بر اساس شاخص‌های ذیل صورت گرفته است:

1. میزان اثربخشی الگو در آن حوزه ارتباطی؛

2. ارتباط وثیق آن الگو با حوزه ارتباطی خانواده، محیط اجتماعی یا محیط مسجد؛

3. رصد آسیب‌های موجود میان روحانیون در سه حوزه ارتباطی خانواده، شهروندی و مسجد؛

4. عدم تکرار در متن.

مؤلفین به این مسئله واقف بوده‌اند که هر یک از این الگوها را می‌توان ذیل هر یک از این سه حوزه بحث کرد، لذا سعی شده با ملاحظه 4 شاخص بالا و قدری نیز تجربه زیسته مؤلفین به‌عنوان مبلغ و روحانی دینی، الگوها استخراج و بحث شود.

شیوه بررسی به این نحو است که ذیل هر سه حوزه ارتباطی، 10 الگوی رفتاری ذیل سه بحث «منبع الگو»، «تبیین الگو» و «ارائه نمونه و مصداق» بررسی می‌شود.

منبع الگو رفتاری آیه قرآن یا روایتی از منابع حدیثی خواهد بود. سپس بر اساس آن منبع و منابع مرتبط دیگر قرآنی روایی، به تبیین الگوی رفتاری در حوزه خانواده، جامعه و مسجد پرداخته شده و در پایان با محوریت امام جماعت به‌عنوان فاعل آن الگوی رفتاری، به ارائه نمونه و مصداق پرداخته می‌شود. 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج