X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > مقالات 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
يکشنبه 4 اسفند 1398
انتشار دومین لوح صوتی از مجموعه زندگی معنوی
به گزارش اداره روابط عمومی موسسه سبک زندگی آل یاسین؛ دومین لوح صوتی از مجموعه « زندگی معنوی» با عنوان «بازگشت» اثر حجت‌الاسلام ‌والمسلمین دکتر محمدتقی فعالی، منتشر شد.
پنج شنبه 1 اسفند 1398
کتاب اخلاق حرفه ای
به گزارش اداره روابط عمومی موسسه سبک‌زندگی آل ‌یاسین؛ تالیف کتاب اخلاق حرفه ای توسط دکتر مهدی فدایی به اتمام رسید.
چهارشنبه 30 بهمن 1398
به همت مؤسسه فرهنگی هنری دین و معنویت آل یاسین و همکاری پژوهشکده سبک زندگی اسلامی، دفتر دوم از مجموعه «زندگی معنوی» منتشر شد.
به گزارش اداره روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل‌یاسین، دفتر دوم از مجموعه «زندگی معنوی» با عنوان «بازگشت» اثر حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدتقی فعالی روانه بازار نشر شد.
دوشنبه 28 بهمن 1398
به مناسبت میلاد با سعادت ام الائمه حضرت صدیقه کبری(سلام الله علیها) و روز زن برگزار شد
به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشکده سبک زندگی اسلامی؛ به مناسبت میلاد با سعادت ام الائمه حضرت صدیقه کبری(سلام الله علیها) و روز زن جلسه‌ای با حضور طلاب خواهر حوزه علمیه خراسان برگزار شد.
يکشنبه 27 بهمن 1398
کتاب فرهنگ کار جمعی
به گزارش اداره روابط عمومی موسسه سبک‌زندگی آل ‌یاسین؛ تالیف کتاب فرهنگ کار جمعی توسط سرکار خانم اکرم عقیلی به اتمام رسید.
مدیریت بدن
بدن در جریان فردی‌شدنِ دنیای مدرن، به حریمی شخصی تبدیل شده که غیر از خودِ فرد هیچ نهاد اخلاقی، دینی، حقوقی و سیاسی اجازه ابراز نظر یا تصمیم‌گیری درباره آن را ندارد. هرکس اجازه دارد تا با مدیریت ظاهر و بدن خویش مفهوم جدیدی از هویت فردی خود را ارائه داده و تصویری دلخواه از خویشتن را به معرض نمایش گذارد.
نویسنده: دکتر مهدی فدائی

مدیریت بدن


امروزه شیوه‌‌های کنترل وزن از طریق ورزش، رژیم غذایی و انواع دارو‌های مختلف و دست‌کاری‌های پزشکی و جراحی‌‌های زیبایی، میزان اهمیت دادن به مراقبت‌‌های بهداشتی و آرایشی نظیر استحمام روزانه، آرایش مو، آرایش صورت، استفاده از عطر و ادوکلن و آرایش ناخن و نیز مهم شدن نمای ظاهری در پوشاک و لباس، به یک معیار تجملاتی تبدیل شده و با مسائل دیگری نظیر مصرف‌گرایی و مد‌گرایی پیوند خورده است. این تغییر فرهنگ پوشش و آرایش و تغییر در تعاریف مفاهیمی نظیر زیبایی به‌طور حتم نتیجه تغییر نگرش انسان مدرن به مفهوم و منزلت بدن و کارکرد آن در زندگی اجتماعی است. هرچند نگاهی به ارزش‌های اجتماعی در تاریخ جوامع مختلف، نشان می‌دهد که زیبایی اندام و ظاهر هر فرد همواره یکی از ارزش‌های مهم اجتماعی با جلوه‌‌های بسیار متنوع بوده است؛ به‌گونه‌ای که محرومیت از آن موجب از دست دادن برخی فرصت‌های اجتماعی شده و کاهش نفوذ فرد در جامعه را در پی داشته است؛ بااین‌حال، باید پذیرفت که این امر در دنیای امروز صورت تازه‌ای به خود گرفته است. می‌توان گفت اهمیت بدن و ظاهر در هیچ دور‌ه‌ای از تاریخ بشر به‌مانند امروز مورد تأکید قرار نگرفته است. واقعیت آن است که آراستگی اندام و ظاهر در دنیای مدرن تنها به کارکرد زیبایی‌شناسانه آن محدود نمی‌شود؛ بلکه توجه به بدن، در ارائه شخصیت روانی فرد و هویت  اجتماعی وی نیز نقشی محوری ایفا می‌کند.
بدن در جریان فردی‌شدنِ دنیای مدرن، به حریمی شخصی تبدیل شده که غیر از خودِ فرد هیچ نهاد اخلاقی، دینی، حقوقی و سیاسی اجازه ابراز نظر یا تصمیم‌گیری درباره آن را ندارد. هرکس اجازه دارد تا با مدیریت ظاهر و بدن خویش مفهوم جدیدی از هویت فردی خود را ارائه داده و تصویری دلخواه از خویشتن را به معرض نمایش گذارد. به‌عبارت‌دیگر، فرد در فرآیند دخل و تصرف در بدن و ظاهر خویش که اصطلاحاً از آن به‌عنوان «مدیریت بدن» یا «مدیریت ظاهر» یاد می‌شود، می‌کوشد تا شخصیت خود را بازسازی کرده و ظاهر اندام، چهره و نوع آرایش و پوشش خود را به معیار‌های زیبایی بابِ روز نزدیک کند. برخی جامعه‌شناسان بر این باورند که اصطلاح مدیریت بدن به فهرست بلندی از دست‌کاری‌های بدنی نظیر تاتو، بریدن بخشی از بدن، بدن‌سازی و رژیم‌های لاغری و چاقی اطلاق می‌شود.  به‌عبارت‌دیگر، مفهوم مدیریت بدن مفهومی جامع برای در بر گرفتن هرگونه اعمال‌نظر شخصی درباره ظاهر و بدن خویش است. این مفهوم، اصطلاحاتی نظیر پوشش ظاهری، تصمیم‌گیری درباره حجاب یا بی‌حجابی، آرایش و آراستگی ظاهر، مانکنیسم و دست‌کاری‌های بدنی را شامل می‌شود. اصطلاح مدیریت بدن در دهه‌‌های اخیر و پس از آنکه به مدد فنّاوری‌های جدید و پیشرفت‌‌های پزشکی امکان تغییر در بدن به نحو گسترده‌ای فراهم آمد، در میان جامعه‌شناسان متداول شد. درواقع، در دنیای امروز افراد این امکان و حتی احساس ضرورت را دارند تا به نسبت‌‌های مختلفی، با دست‌کاری‌های متعدد و متنوع در بدن خود، ظاهرشان را به شکل ایدئال، هماهنگ سازند. این امر همه امور مربوط به‌ظاهر شخصی فرد اعم از آرایش صورت، موها، انتخاب نوع پوشش و تصمیم‌گیری درباره چگونگی شکل اندام‌های مختلف ظاهری را شامل می‌شود. در نگاه انسان مدرن، بدن صرفاً امری بیولوژیکی نیست؛ بلکه می‌تواند در تعیین شأن و منزلت فرد نیز مورداستفاده قرار گیرد و کارکردی اجتماعی بیابد. امروزه بدن خود به‌مثابه موضوعی اجتماعی موردتوجه «جامعه‌شناسی» قرار می‌گیرد. حاصل این توجه را می‌توان در مطالعاتی که در قالب جامعه‌شناسی بدن به‌ویژه در دو دهه اخیر صورت گرفته است، مشاهده کرد .

پایش سبک زندگی، سال ششم، شماره 27، بهار و تابستان 1398، صفحات 60-61.