X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > مقالات 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
چهارشنبه 16 مرداد 1398
اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی دوره دوم رشته مطالعات سبک زندگی اسلامی مرکز تخصصی آل یاسین در مقطع سطح 3
به گزارش اداره روابط عمومی مرکز تخصصی آل یاسین، اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی رشته مطالعات سبک زندگی اسلامی مرکز تخصصی آل یاسین در مقطع سطح 3 اعلام شد.
چهارشنبه 9 مرداد 1398
ریاست مؤسسه سبک زندگی آل یاسین با سرپرست اداره کل بهزیستی استان قم دیدار و گفتگو کردند.
به گزارش اداره روابط عمومی مؤسسه سبک‌زندگی آل یاسین؛ ریاست مؤسسه سبک زندگی آل یاسین حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدتقی فعالی با سرپرست اداره کل بهزیستی استان قم دکتر هادی کریمی در محل اداره کل بهزیستی استان قم دیدار و گفتگو کردند.
دوشنبه 7 مرداد 1398
دکتر جولایی، رئیس پژوهشکده سلامت وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز از مؤسسه سبک زندگی آل یاسین بازدید کرد.
به گزارش اداره روابط عمومی مؤسسه سبک‌زندگی آل یاسین؛ دکتر جولایی، رئیس پژوهشکده سلامت وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شیراز از مؤسسه سبک زندگی آل یاسین بازدید کرد.
يکشنبه 6 مرداد 1398
ریاست مؤسسه سبک زندگی آل یاسین با مسئول دفتر مقام معظم رهبری در قم، دیدار و گفتگو کردند
ریاست مؤسسه سبک زندگی آل یاسین حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمّدتقی فعّالی با مسئول دفتر مقام معظم رهبری در قم، آیت الله محمدی عراقی دیدار و گفتگو کردند.
سه شنبه 1 مرداد 1398
کارنمای مؤسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین
به گزارش اداره روابط عمومی مؤسسه سبک زندگی آل یاسین؛ دستاوردهای پژوهشی، آموزشی و فرهنگی هنری مؤسسه سبک زندگی آل یاسین در قالب کارنما منتشر شد.
سبک‌های زندگی و هویت‌ها
ظهور سبک‌های زندگی فراغتی جدیدترین شکل نظریه «جامعه فراغتی» است (برای آگاهی از اشکال قدیمی‌تر این نظریه نک به: دومازدیر، 1967، 1974، 1984)؛ این سبک‌ها خاستگاه هویت‌هایی هستند که خود زمینه‌ساز «اقدام سیاسی» می‌شوند. متونی که به موضوع «فراغت» اختصاص دارند، همواره بحث «رشد» را مطرح کرده‌اند و حق مطلب هم همین است.
نویسنده: کِن رابرتز

 

سبک‌های زندگی و هویت‌ها



نویسنده: کِن رابرتز


مترجم: دکتر محمد خیری

(استادیار گروه فلسفه دانشگاه مفید قم)
 

درآمد


ظهور سبک‌های زندگی فراغتی جدیدترین شکل نظریه «جامعه فراغتی» است (برای آگاهی از اشکال قدیمی‌تر این نظریه نک به: دومازدیر، 1967، 1974، 1984)؛ این سبک‌ها خاستگاه هویت‌هایی هستند که خود زمینه‌ساز «اقدام سیاسی» می‌شوند. متونی که به موضوع «فراغت» اختصاص دارند، همواره بحث «رشد» را مطرح کرده‌اند و حق مطلب هم همین است. درک مشترکی که فراغت در آن فضا پروبال گرفته، حاکی از این است که اکنون فراغت‌های ما از یک قماش است ـ اوقات فراغت زیاد، افزایش میزان مشارکت در فعالیت‌های فراغتی و پول قابل‌توجه‌تری که برای آن‌ها صرف می‌شود ـ و همه این‌ها به‌سادگی قابل‌سنجش است و رشد موردبحث نیز به‌آسانی اثبات می‌شود. با این وصف، افزون بر این، مکرراً استدلال شده که «فراغت» به واسطة کارکردهای جدیدش از لحاظ کیفیت نیز در حال گسترش است. اثبات این امر همواره بسیار دشوار بوده است. دیدگاه‌هایی که معتقد بودند فراغت نه‌فقط گسترده‌تر بلکه در زندگی ما محوری و مهم‌تر نیز شده، طی زمان دستخوش تحول شده‌اند. یکی از پیشگویی‌ها این بود اخلاق فراغتی، جای اخلاق قدیمی کار را خواهد گرفت؛ بدین معنا که به‌جای ارزیابی افراد بر اساس مشاغل، آن‌ها را برحسب سلایق و فعالیت‌های فراغتی مورد داوری قرار می‌دهیم. درصورتی‌که واقعاً چنین روندی به وجود آمده باشد، بیکاری دیگر بسان گذشته تجربه‌ای چندان زیان‌بار نخواهد بود و چه‌بسا شاهد فرار از «کارِهای دارای دستمزد» نیز باشیم.

 

 

Lifestyles and Identities in: Leisure in Contemporary Society, By Ken Roberts, p. 163-182. 2006.

 

دانلود مقاله

دوفصل‌نامه فرهنگی – اجتماعی طعم زندگی، سال سوم، شماره نهم، پائیز و زمستان 1397، صفحات 41-71.