X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > مقالات 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
سه شنبه 23 مهر 1398
به همت مؤسسه فرهنگی هنری دین و معنویت آل یاسین و همکاری پژوهشکده سبک زندگی اسلامی، دفتر نخست مجموعه «زندگی معنوی» منتشر شد. مجموعه حاضر شرحی بر کتاب «منازل‌السائرین» تألیف مرحوم خواجه عبدالله انصاری است.‬
به گزارش اداره روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل‌یاسین، جلد نخست از مجموعه «زندگی معنوی» با عنوان «بیداری» اثر حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدتقی فعالی روانه بازار نشر شد.
دوشنبه 22 مهر 1398
کارگاه آسیب‌شناسی خانواده (حدود ارتباط را بشناسیم)
کارگاه آموزشی آسیب‌شناسی خانواده (حدود ارتباط را بشناسیم) به مدت دو ساعت ویژه زوج‌های جوان توسط مؤسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد.
چهارشنبه 17 مهر 1398
دوره تخصصی و جامع مشاوره و درمانگری خانواده
دوره تخصصی و جامع مشاوره و درمانگری خانواده
سه شنبه 16 مهر 1398
کارگاه خانواده شاد و پایدار
کارگاه آموزشی خانواده شاد و پایدار به مدت 4 ساعت ویژه زوج‌های جوان توسط مؤسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد.
يکشنبه 14 مهر 1398
هشتمین شماره نشریه علمی _ پژوهشی پژوهشنامه سبک زندگی
هشتمین شماره دو فصل نامه علمی _ پژوهشی پژوهشنامه سبک زندگی توسط پژوهشکده سبک زندگی اسلامی منتشر شد.
سبک‌های زندگی و هویت‌ها
ظهور سبک‌های زندگی فراغتی جدیدترین شکل نظریه «جامعه فراغتی» است (برای آگاهی از اشکال قدیمی‌تر این نظریه نک به: دومازدیر، 1967، 1974، 1984)؛ این سبک‌ها خاستگاه هویت‌هایی هستند که خود زمینه‌ساز «اقدام سیاسی» می‌شوند. متونی که به موضوع «فراغت» اختصاص دارند، همواره بحث «رشد» را مطرح کرده‌اند و حق مطلب هم همین است.
نویسنده: کِن رابرتز

 

سبک‌های زندگی و هویت‌هانویسنده: کِن رابرتز


مترجم: دکتر محمد خیری

(استادیار گروه فلسفه دانشگاه مفید قم)
 

درآمد


ظهور سبک‌های زندگی فراغتی جدیدترین شکل نظریه «جامعه فراغتی» است (برای آگاهی از اشکال قدیمی‌تر این نظریه نک به: دومازدیر، 1967، 1974، 1984)؛ این سبک‌ها خاستگاه هویت‌هایی هستند که خود زمینه‌ساز «اقدام سیاسی» می‌شوند. متونی که به موضوع «فراغت» اختصاص دارند، همواره بحث «رشد» را مطرح کرده‌اند و حق مطلب هم همین است. درک مشترکی که فراغت در آن فضا پروبال گرفته، حاکی از این است که اکنون فراغت‌های ما از یک قماش است ـ اوقات فراغت زیاد، افزایش میزان مشارکت در فعالیت‌های فراغتی و پول قابل‌توجه‌تری که برای آن‌ها صرف می‌شود ـ و همه این‌ها به‌سادگی قابل‌سنجش است و رشد موردبحث نیز به‌آسانی اثبات می‌شود. با این وصف، افزون بر این، مکرراً استدلال شده که «فراغت» به واسطة کارکردهای جدیدش از لحاظ کیفیت نیز در حال گسترش است. اثبات این امر همواره بسیار دشوار بوده است. دیدگاه‌هایی که معتقد بودند فراغت نه‌فقط گسترده‌تر بلکه در زندگی ما محوری و مهم‌تر نیز شده، طی زمان دستخوش تحول شده‌اند. یکی از پیشگویی‌ها این بود اخلاق فراغتی، جای اخلاق قدیمی کار را خواهد گرفت؛ بدین معنا که به‌جای ارزیابی افراد بر اساس مشاغل، آن‌ها را برحسب سلایق و فعالیت‌های فراغتی مورد داوری قرار می‌دهیم. درصورتی‌که واقعاً چنین روندی به وجود آمده باشد، بیکاری دیگر بسان گذشته تجربه‌ای چندان زیان‌بار نخواهد بود و چه‌بسا شاهد فرار از «کارِهای دارای دستمزد» نیز باشیم.

 

 

Lifestyles and Identities in: Leisure in Contemporary Society, By Ken Roberts, p. 163-182. 2006.

 

دانلود مقاله

دوفصل‌نامه فرهنگی – اجتماعی طعم زندگی، سال سوم، شماره نهم، پائیز و زمستان 1397، صفحات 41-71.