X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > مقالات 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
دوشنبه 2 ارديبهشت 1398
جلسه 101 از کلاس های زندگی معنوی
جلسه صد و یکم از کلاس های زندگی معنوی توسط دکتر محمد تقی فعالی در محل موسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد.
دوشنبه 26 فروردين 1398
دیدار معاونت فرهنگی حوزه علمیه استان خراسان با حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدتقی فعالی
حجت الاسلام و المسلمین مقامی معاونت فرهنگی حوزه علمیه استان خراسان با حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدتقی فعالی در محل مؤسسه سبک زندگی آل یاسین دیدار و گفتگو کردند.
يکشنبه 18 فروردين 1398
مراسم اختتامیه دوره تربیت مربی مهارت‌های زندگی و دوره تربیت مربی خانواده با رویکرد سبک زندگی اسلامی
مراسم اختتامیه دوره تربیت مربی مهارت های زندگی و دوره تربیت مربی خانواده با رویکرد سبک زندگی اسلامی در محل مؤسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد.
يکشنبه 18 فروردين 1398
سخنرانی دکتر محمد تقی فعالی با موضوع مدیریت عمر و زمان
سخنرانی دکتر محمد تقی فعالی با موضوع مدیریت عمر و زمان در محل مؤسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد.
شنبه 17 فروردين 1398
جلسه صدم از کلاس های زندگی معنوی
جلسه صدم از کلاس های زندگی معنوی توسط دکتر محمد تقی فعالی در محل موسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد.
علل و زمینه‌های گرایش به پورنوگرافی در سبک زندگی
درباره تأثیر عوامل ارثی در مورد گرایش افراد به تولید و یا مصرف آثار هرزه‌نگارانه، به‌طور یقین نمی‌توان نظر داد، اما می‌توان با توجه به مطالعات گوناگون به این باور رسید که اختلالات ژنتیکی می‌توانند مشکلات رفتاری ایجاد کنند مشروط بر آن‌که شرایط و عوامل دیگری نیز نادیده گرفته نشود. از آنجا که بسیاری از هرزه‌نگاران و افراد معتاد به محصولات هرزه‌نگارانه، کم و بیش به انحرافات جنسی گوناگون دچارند، می‌توان عوامل ارثی مؤثر در منحرف شدن آنان را به هرزه‌نگاران و کسانی که به هرزه‌نگاری گرایش می‌یابند، تسری داد.
نویسنده: سیدیحیی مرتضوی

علل و زمینه ها


بی شک ذکر علل دقیق برای گرایش افراد به تولید آثار هرزه نگارانه و یا میل به تماشای آن‌ها، در حد این نوشتار امکان‌پذیر نیست؛ زیرا عوامل بی شماری در این زمینه مؤثرند. با این‌حال برخی از این عوامل به‌صورت مختصر در ذیل می‌آید:

1.  عوامل روان‌شناختی


برخی از ویژگی‌های روان‌شناختی در سبک زندگی، افراد را به سوی هرزه نگاری سوق می دهد. این ویژگی‌ها غالبا مربوط به شخصیت فرد هرزه‌نگار یا مصرف‌کنندة آثار هرزه‌نگارانه است. بسیاری از فعالان، تولید و توزیع کنندگان و افراد حاضر در آثار هرزه نگارانه دارای اختلالات شخصیتی و روانی و مشکلات و بیماری های جنسی اند که ریشة برخی از این اختلالات جدای از عوامل خارجی و اکتسابی، به عواملی همچون وراثت، عوامل ذاتی و غیر ارثی بازمی گردد.
البته درباره تأثیر عوامل ارثی در مورد گرایش افراد به تولید و یا مصرف آثار هرزه‌نگارانه، به‌طور یقین نمی توان نظر داد، اما می-توان با توجه به مطالعات گوناگون به این باور رسید که اختلالات ژنتیکی می توانند مشکلات رفتاری ایجاد کنند مشروط بر آن‌که شرایط و عوامل دیگری نیز نادیده گرفته نشود. از آنجا که بسیاری از هرزه‌نگاران و افراد معتاد به محصولات هرزه‌نگارانه، کم و بیش به انحرافات جنسی گوناگون دچارند، می توان عوامل ارثی مؤثر در منحرف شدن آنان را به هرزه‌نگاران و کسانی که به هرزه‌نگاری گرایش می یابند، تسری داد.
بر اساس پژوهش‌ها، در بیشتر موارد ما با هرزه نگارانی روبرو هستیم که از لحاظ شخصیتی، «منحرف جنسی» به‌شمار می آیند که در زیر برخی از آن‌ها را مورد بررسی قرار می دهیم:
الف) بچه بازها (پدوفیل ها)

هرزه نگاران کودک در بیشتر موارد پدوفیل ها یا بچه بازهایی هستند که از لخت کردن و تماشای کودکان برهنه، استمنا در حضور کودک، لمس کردن و دست مالیدن به کودک یا انجام اعمال جنسی با او لذت جنسی می برند.
بسیاری از قربانیان و بزه دیدگان بچه بازی نیز در نوجوانی و جوانی به فعالیت در حوزة هرزه نگاری گرایش می یابند. این امر ناشی از تأثیرات مخربِ عمل بچه بازی در سبک زندگی آنان است. بزه‌دیدگان بچه بازی به اختلالات عاطفی (احساس گناه، شرم، ترس، افسردگی و خشم)، مشکلات فیزیکی (بیماری‌های قابل انتقال جنسی، دردهای جسمی همچون دل درد و سردرد، شب ادراری و تغییرات در الگوی اشتها یا خواب)، اختلالات رفتاری (بزهکاری، بدخلقی، رفتارهای ضد اجتماعی، انزوا و گوشه-گیری، تکرار رابطة متجاوزانة جنسی در نقش متجاوز و سرقت)، رفتارهای خودویرانگر (مازوشیسم، استمنا، فکر و اقدام به خودکشی)، بیماری‌های روانی (نروز، پریشانی عصبی، اختلال های شخصیتی و بیماری چندشخصیتی) و انحرافات جنسی (استمنای مکرر، تکرار فعل مجرمانه بر دیگران و آگاهی‌های غلط جنسی) دچار می شوند.
ب) هرزه نگاران سادیستی

یکی دیگر از اختلالات شخصیتی یا روانی هرزه نگاران، سادیسم جنسی است. سادیسم عبارت است از: وارد کردن رنج و آزار جسمی یا روانی بر شخصی دیگر به منظور دست‌یابی به تحریک جنسی. بسیاری از هرزه نگاران براساس رفتارهای سادیستی، با تولید و به نمایش درآوردن آثار هرزه نگارانه سعی می کنند تا انگیزه ها و شور جنسی افراد را تحریک کنند و از این طریق سبب آزار جنسی آنان شوند.
ج) هرزه نگاران خودآزار (مازوخیسم)

جدای از دیگرآزاری، بسیاری از هرزه نگاران به خودآزاری یا در اصطلاح مازوخیسم مبتلا هستند. این دسته از هرزه‌نگاران با به نمایش گذاشتن تصاویر برهنة خود و یا با نمایش دادن آلت تناسلی خود به دیگران، به نوعی از تحقیر و بی آبروشدن خود لذت جنسی می برند.
د) جنون مقاربت

یکی دیگر از مشکلات شخصیتی و روانی هرزه نگاران و به تَبَع آن طرفداران هرزه نگاری، جنون مقاربت یا ارضاناپذیری جنسی است. هرزه‌نگاران مبتلا به بیماری روانی، دارای رفتار جنسی افراط‌گرایانه هستند، به‌نحوی که تمامی امور زندگی خود را در اطراف فعالیت جنسی متمرکز می نمایند.
س) اعتیاد به خودارضایی

اعتیاد به خودارضایی یا به اصطلاح اونانیسم، از دیگر مشکلات شخصیتی و روانی بسیاری از هرزه نگاران است. افراد معتاد به خودارضایی از طریق برانگیختن و تحریک احساسات جنسی مخاطب خود، تحریک شده و به خودارضایی می پردازند.
ن) بدن‌نمایی

بسیاری از هرزه‌نگاران به‌ویژه هرزه‌نگارانی که برای تحریک جنسی دیگران تصاویر و صحنه های سکسی خود را به نمایش می‌گذارند، دچار انحراف و اختلال روانی «خودنمایی» یا «عورت‌نمایی»، «بدن‌نمایی»، «خویشتن‌نمایی» و به عبارت دیگر، «نمایش‌گری جنسی‌اند.» انحراف خودنمایی حالتی است که مبتلایان به آن با نمایاندن قسمتی از بدن خود به سایر افراد، ترضیة امیال جنسی خود را فراهم می کنند. در واقع، همان‌طور که اشخاص عادی از آمیزش جنسی لذت می برند، خودنماها نیز این لذت را با هرزه‌نگاری از طریق نمایش اعضای بدن خود کسب می کنند.
ی) نظر بازی

از دیگر اختلالات و مشکلات روانی افراد هرزه نگار و طرفداران هرزه نگاری، انحراف چشم چرانی، نظربازی، تماشاگری جنسی، دیده بانی جنسی و نگاه دزدانه است. چشم‌چرانی نقطة مقابل خودنمایی است. به این معنا که مبتلایان به چشم‌چرانی برخلاف خودنمایان که از نمایش دادن خود لذت می برند، از دیدن لذت می برند. در واقع، بهترین خوشی جنسی در سبک زندگی زمانی به آنان دست می‌دهد که بدن عریان افراد جنس مخالف و خصوصاً دستگاه تناسلی آنان را ببینند یا شاهد آمیزش جنسی دیگران باشند.
از مهم ترین وجوه شخصیتی هرزه نگاران و تماشاگران آثار هرزه نگارانه، تأکید و تلاش آنان برای مخفی ماندن و پنهان‌کاری است. این امر در مورد چشم چران ها نیز صدق می کند. در بسیاری از چشم چران ها احساس خطر، تشویش و اضطرابی که همراه با نظربازی باشد، هیجان آور است.

2.    جذابیت غریزة جنسی


جنسیت، امور جنسی و جنس مخالف، معمولاً از جذابیت خاصی برخوردار است. این امر برای بسیاری از افراد جایگاه و اهمیت ویژه ای دارد، به‌خصوص در دورة نوجوانی و جوانی، با بلوغ جنسی میزان قابل توجهی از ذهنیت های نوجوانان به سوی غریزة جنسی و امور مرتبط با آن جذب می شود. به‌همین جهت، کلیة امور و پدیده هایی که به نحوی با جنسیت مرتبط باشد، کشش و جذابیتی ویژه به‌همراه خواهد داشت. هرزه نگاری نیز به علت این‌که امور جنسی محور اصلی موضوع های آن را تشکیل می دهد، برای افراد به‌ویژه برای نوجوانان و جوانان کشش خاصی را به‌همراه دارد.

3.    کنجکاوی


روان شناسان در بررسی ها و مطالعات خود بر روی بسیاری از نوجوانان و جوانانی که به هرزه نگاری روی آورده اند، متوجه این مطلب شده اند که اغلب این جوانان بر اثر کنجکاوی و تفتیش هایی که در منزل انجام داده اند با عکس و فیلم های پورنوگرافی متعلق به اطرافیان و والدین خود، آشنا شده اند.

4.    عوامل خانوادگی


عوامل ناشی از مشکلات خانوادگی نیز در گرایش افراد به هرزه نگاری نقش بسزایی دارد. این مشکلات را می توان در موارد زیر تقسیم بندی کرد:
الف) خانواده نامتعادل

از آنجا که والدین در نظام خانواده، نخستین کسانی هستند که شخصیت فرزندان خود را شکل می دهند، اعتدال گرایی آنان در شکل‌گیری شخصیت کودکان و نوجوانان حائز اهمیت است؛ مثلاً نوجوانان و جوانانی که به سن بلوغ می رسند به شدت به مسائل جنسی علاقه مندند. آنان همچنان که «خودِ» جنسی خویش را شکل می دهند به‌دنبال اطلاعاتی پیرامون مسائل جنسی و بدنی خود هستند. حال اگر خانواده ها به دور از اعتدال، نسبت به مسائل جنسی برخوردی خشن و همراه با پرده پوشی نشان دهند و در هدایت و آگاهی رساندن نوجوان درباره کنجکاوی های جنسی اش او را یاری ندهند، نوجوان یا جوان پاسخ پرسش ها و کنجکاوی هایش را از طریق تماشای فیلم ها و عکس های هرزه نگارانه و یا گرایش به مطالب هرزه به‌ویژه در اینترنت جستجو می‌کند.
ب) اعتیاد

اعتیاد تمام یا بعضی از افراد خانواده به مواد مخدر و الکل، می تواند به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در گرایش افراد به انحرافات جنسی به‌ویژه هرزه نگاری مؤثر باشد.
جدای از تأثیر بی توجهی والدین معتاد در بروز رفتارها و بزهکاری های جنسی کودکان از جمله لواط، زنا و یا تماشای عکس ها و فیلم های مستهجن و هرزه نگارانه، بسیاری از پدران یا مادران معتاد و حتی گاه خواهر و یا برادر بزرگ تر کودک یا نوجوان که دچار اعتیاد به مواد مخدر و یا الکل هستند، برای به‌دست آوردن هزینه های اعتیاد خود، کودک یا نوجوان را به اجبار یا با فریب، به فعالیت های هرزه نگارانه می کشانند.
ج) نابسامانی  در خانواده

در صورتی که محیط خانواده، محیط متشنجی باشد آثار روانی نامطلوبی بر کودکان و نوجوانان به‌جای خواهد گذاشت، یکی از صورت‌های پرخاش‌گری و عصیان و سرپیچی از قوانین و مقررات و هنجارهای اخلاقی جامعه، گرایش به هرزه نگاری است.
اگر بپذیریم که محیط خانواده در شکل‌گیری شخصیت فرزند بسیار مؤثر است و کودکان آغاز رفتارشان با تقلید حرکات و سکنات والدین است، در این صورت، اعمال و کارهای ناشایست والدین موجب می شود که غریزة جنسی فرزندان آنان پیش از بلوغ تحریک شده و نخستین تأثیرات آن تحریک غریزة جنسی نوجوانان و جوانان است، به‌ویژه در خانواده هایی که بر اثر سهل‌انگاری به‌صورت دسته‌جمعی به تماشای فیلم های مبتذل و مستهجن می نشینند. تمامی این عوامل تحریک کننده، فرد را به گرایش به آثار هرزه نگارانه سوق می دهند. پاشیدگی کانون خانواده نیز یکی از علل اساسی گرایش نوجوانان و جوانان از یک‌سو، و مردان و زنان مطلّقه از سوی دیگر، به انحرافات اخلاقی از جمله روی آوردن به آثار هرزه نگارانه است.
د) مشکلات جنسی

انگیزه های مختلف و متنوعی می تواند عامل گرایش به استفاده از محصولات هرزه‌برهنگی باشد. یکی از عمده ترین انگیزه‌های روی آوردن به عکس و فیلم هرزه‌برهنگی، محرومیت جنسی است. به‌عبارتی، بعضی از افرادی که به نوعی با محرومیت و عدم برخورداری جنسی روبرو هستند، انگیزه و گرایش بیشتری جهت روی آوردن به هرزه برهنگی پیدا می کنند.
یکی از شایع ترین علل گرایش افراد به‌ویژه مردان، خصوصاً مردان متأهل به آثار و فعالیت‌های هرزه نگارانه، حس تنوع طلبی است؛ لذا با گرایش به آثار هرزه نگارانه به‌ویژه فیلم های سکسی، تجربه های جنسی را به شیوه های گوناگون می آموزند. سردمزاجی زنان نیز تشدید کننده این ماجراست. سردمزاجی زن سبب بیگانگی شوهر و عدم تعلق و بی تفاوتی او نسبت به کانون خانواده شده و مرد، شور و هیجان جنسی را در جای دیگر به غیر از خلوتگاه همسر خود جستجو می کند. یکی از شیوه-هایی که مردان برای جبران سردمزاجی زنان خود به آن پناه می برند، استفاده از محصولات هرزه نگارانه است.

5.    عوامل محیطی


می توان احتمال داد که بسیاری از جرایم جنسی از جمله هرزه نگاری و گرایش به آثار هرزه نگارانه، بیشتر در فصول گرم سال افزایش می یابد. از طرفی، موقعیت جغرافیایی ممکن است دسترسی افراد به آثار هرزه‌نگارانه و یا فعالیت آنان در زمینة هرزه-نگاری را تسهیل کند.

6.    عوامل اقتصادی


تمامی عوامل غیراقتصادی در تولید آثار هرزه نگارانه را می توان در قالب «تبهکاری رفتار» جای داد و نقش و تأثیر عامل اقتصادی در هرزه نگاری را با عبارت «هرزه نگاری سودجویانه» تعبیر کرد.
بحث سودآوری و درآمدزایی تولید آثار هرزه نگارانه یکی از مهم‌ترین علل پیدایش صنعت هرزه نگاری در جهان به‌ویژه آمریکاست. آمار و ارقامِ تجارت آثار هرزه نگارانه گواه همین مطلب است.
در جهان امروز، هرزه نگاری از دیدگاه اقتصادی نوعی کالای مورد تقاضای بسیاری از افراد است و تا زمانی که تقاضا برای آن وجود دارد، سودجویان، منحرفان جنسی و کسانی که به امور اخلاقی و قانون پای بندی چندانی ندارند، به تولید و توزیع این آثار می پردازند. این نکته را نیز باید در نظر داشت که اعتیادآوربودن آثار هرزه نگارانه در گردش و تداوم نظام تولید و تقاضای این آثار نقش اساسی دارد.

7.    عوامل سیاسی ـ اجتماعی


از آنجا که امروزه همانند جهانی شدن اقتصاد، صنعت هرزه نگاری نیز جهانی شده است، نظام سیاسی کشورها نیز که وابستگی شدید به مسائل اقتصادی دارند، با تهیه‌کنندگان آثار هرزه نگارانه همکاری می کنند و در بسیاری از کشورهای غربی، قوای حاکمه خود از بانیان صنعت هرزه نگاری به‌شمار می روند.
امروزه، در کشورهای غربی به‌ویژه ایالات متحدة آمریکا، صنعت سکس و شاخه های گوناگون آن از جمله هرزه نگاری به یک کار شرافت‌مندانة عمومی بدل شده است و دولت‌ها درآمد فراوانی از طریق قانونی شدن این فعالیت‌ها کسب می کنند.
از طرفی برخی از هیئت های حاکمه که چندان به فکر منافع و مصالح مردم نیستند، با فراهم کردن زمینه های بی بندوباری و ولنگاری جنسی به‌ویژه از طریق تولید و انتشار عکس ها، مجلات و فیلم‌های هرزه، ذهن مردم را از حقوق قانونی خویش و وظایف دولت در قبال آنان منحرف می سازند.

پایش سبک زندگی، سال چهارم، شماره 17، بهمن1395، صفحات 69-72.