X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > اخبار موسسه 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
چهارشنبه 26 تير 1398
اعلام اسامی پذیرفته شدگان نهایی دوره دوم رشته مطالعات سبک زندگی اسلامی مرکز تخصصی آل یاسین در مقطع سطح 3
به گزارش اداره روابط عمومی مرکز تخصصی آل یاسین، اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی رشته مطالعات سبک زندگی اسلامی مرکز تخصصی آل یاسین در مقطع سطح 3 اعلام شد.
چهارشنبه 26 تير 1398
انتشار دفتر نخست از مجموعه همسفر با یک عابر
به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشکده سبک زندگی اسلامی، دفتر نخست از مجموعه «همسفر با یک عابر» که دربردارنده رازهای زندگی یوسف پیامبر(علیه السلام) است، منتشر شد.
سه شنبه 25 تير 1398
کارگاه مهارت‌های ارتباط موثر در محیط کار و خانواده ویژه کارشناسان شرکت خودروسازی سایپا سیتروئن
مؤسسه سبک‌زندگی آل یاسین با همکاری شرکت خودرسازی سایپا سیتروئن کاشان کارگاه مهارت‌های ارتباط موثر را برگزار کرد.
يکشنبه 23 تير 1398
مراحل پایانی ترجمه کتاب «دین و سلامت جامعه»
به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشکده سبک زندگی اسلامی؛ ترجمه کتاب دین و سلامت جامعه توسّط سیده عفت حسینی رو به پایان می‌باشد.
پنج شنبه 20 تير 1398
مراحل پایانی ترجمه کتاب « خدا، ایمان، سلامت: بررسی ارتباط بین معنویت و درمان »
به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشکده سبک زندگی اسلامی ؛ ترجمه کتاب خدا، ایمان، سلامت: بررسی ارتباط بین معنویت و درمان اثر John Wiley & Sons, Inc توسّط امیر قربانی رو به پایان می‌باشد.


کرسی آزاداندیشی ارائه نظر « مبانی اسلامی حمایت از کالای ایرانی »

پژوهشکده سبک زندگی اسلامی با همکاری کمیته مرکزی کرسی های آزاداندیشی حوزه های علمیه برگزار کرد:

کرسی آزاداندیشی ارائه نظر « مبانی اسلامی حمایت از کالای ایرانی »

هفتمین کرسی از مجموعه کرسی های آزاداندیشی سبک زندگی اسلامی با عنوان « مبانی اسلامی حمایت از کالای ایرانی » با حضور محققان و علاقمندان برگزار شد.

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشکده سبک زندگی اسلامی؛ هفتمین کرسی آزاداندیشی ارائه نظر با عنوان «مبانی اسلامی حمایت از کالای ایرانی» روز سه شنبه 30 بهمن ماه 97 با ارائه دکتر محمد جواد توکلی پژوهشگر اقتصاد اسلامی و عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.

در این این نشست که همراه با حضور محققان و علاقمندان و جمعی از پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی بود، دکتر حسن روشن پژوهشگر سبک زندگی اسلامی بعنوان داور جلسه حضور داشت.
دکتر توکلی در ابتدای این دیدار با بیان این که در سال حمایت از کالاهای ایرانی کار چندانی از سوی حوزه و دانشگاه صورت نگرفت، گفت: الان که در آخرین روزهای سال هستیم بعید است اتفاق خاصی صورت بگیرد.
وی اضافه کرد: من در کتاب خودم که با همین عنوان نوشته ام نگاه مبنایی و بعضا فقهی به مسأله حمایت از کالای ایرانی داشتم ولی در این بحث می خواهیم نگاه چالشی تر به بحث داشته باشیم؛ اولا باید بدانیم الان بحث حمایت از کالاهای ایرانی در فضای خاصی یعنی جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم که رهبر معظم انقلاب نیز به آن اشاره کرده اند.
دکتر توکلی عنوان کرد: دشمنان اوج حملات به نظام اسلامی را از طریق اقتصادی کلید زده اند که از سوی خودشان به حمله همه جانبه از آن یاد شده است تا ما را پای میزمذاکره بکشانند تا جایی که دولت آمریکا 700 اقتصاد دان را به کار گرفته که اقتصاد ایران را از پای دربیاورند.
وی با بیان این که ابتدا باید مبانی حمایت از کالای ایرانی مفهوم شناسی شود، گفت: می شود بین سطوح حمایت از کالای ایرانی تفکیک قائل شویم چراکه حمایت گاهی خرید کالای ایرانی است، گاهی ترویج و تبلیغ است و سطح سوم تعصب نسبت به کالای ایرانی است که رویکردی فعالانه تر دارد.
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) یادآور شد: همچنین باید تعریف درستی از مبانی ارائه کنیم؛ مبانی در حقیقت یکسری دیدگاه های پایه ای که می تواند مستند حکم شرعی باشد یا نباشد، گاهی اوقات مبانی به معنای دلیل هم آمده است که مثلا مبانی به معنای استدلال های پایه ای در مورد حمایت از کالای ایرانی را شامل می شود.
وی با بیان این که در این حوزه سؤالات و ابهامات زیادی وجود دارد، گفت: این سؤال مطرح می شود که آیا اصلا یک سری مبانی و اصول در این حوزه داریم که بتوانیم از آنها شروع کنیم و در نهایت حکم فقهی در مورد حمایت از کالای ایرانی بدهیم یا خیر؟ یا این که اگر نگاه فقهی داشته باشیم چه سطحی از حمایت ضروری است؟ در این بحث باید بین دو رویکرد تفکیک کنیم گاهی نگاه ملی گرایانه است و گاهی رویکرد ما وظیفه گرایی دینی است که سؤال می شود آیا از زاویه دینی می توان حکمی به وجوب یا غیر آن داد یا خیر؟
دکتر توکلی تصریح کرد: ما یک سری اصولی به عنوان مبنا مطرح کرده ایم که باید ظرفیت این اصول و مبانی را در مورد حکم شرعی در مورد حمایت از کالای ایرانی بررسی کنیم که از جمله آنها اصل عدم سلطه کفار، اصل قدرت و عزت جامعه و دولت اسلامی، اصل قوت و اقتدار اقتصادی اسلام، اصل اولویت استقلال اقتصادی، اصل جهاد اقتصادی، اصل لاضرر و اصل ضرورت مقابله با اخلال درنظام است.
وی با بیان این که در این حوزه آیه و روایت صریحی در مسأله وجود ندارد، گفت: می خواهیم بدانیم آیا با این اصول می توان مبنایی برای حکم شرعی آورد یا خیر؟ نگاهی هم به سابقه ای از علما و فتاوای علمای پیشین در این زمینه داشته باشیم تا ببینیم آیا استدلال هایی که کرده اند مبتنی بر این اصول عملیه بوده است یا خیر؟
پژوهشگر اقتصاد اسلامی در تبیین اصل عدم سلطه و نفوذ اقتصادی دشمنان بر جامعه اسلامی ابراز داشت: غالبا برای این اصل به آیه «لن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا» یا همان قاعده نفی سبیل استدلال شده و بیان می شود که این قاعده اطلاق دارد و شامل تمام زمینه های سلطه می شود و همین طور برای اصول دیگر آیات و روایاتی وجود دارد.
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) اضافه کرد: در اواخر دوره قاجار حدود سال 1280 که ایران توسط روس و انگلیس تصرف شده و شمال ایران در تسلط روسیه و جنوب در تسط انگلیس بوده است، اتفاقی که می افتد این است که روسیه درگیر جنگ داخلی می شود و از ایران خارج می شود و انگلیس کل مناطق ایران را می گیرد، در این شرایط آیت الله آقانجفی اصفهانی بیانیه صادر  و مصرف کالای خارجی را تحریم کردند از جمله تأکید کردند که ما روی کاغذهای خارجی نمی نویسیم و برای مردگان خودمان از پارچه های داخلی استفاده می کنیم.
دکتر توکلی تصریح کرد: این بیانیه خیلی اثر گذار بود و منجر به تشکیل شرکت اسلامی در صنعت پوشاک در آن دوران شد که عصبانیت انگلیس را در پی داشت؛ البته باید دانست که علما در این دوران از نظر استراتژی عملا وارد تحریم نشدند ولی گفتند ما این کار را انجام می دهیم و از شما هم می خواهیم که این گونه عمل کنید، یعنی یک نوع فرهنگ سازی برلی سبک زندگی است که مقدمه فتوا قرار می گیرد.
وی با بیان این که برخی از فقها بالاتر از این حد اقدام به صدور فتوا کردند، گفت: آیت الله عبد الحسین لاری فتوا به حرمت استعمال کالای خارجی دادند یا آخوند خراسانی تأکید کردند که بر مسلمانان لازم است که لباس ذلت را از تن بیرون کنند و لباس عزت را بر تن کنند.
عضو انجمن اقتصاد اسلامی حوزه ابراز داشت: در فتاوای علمای معاصر از جمله حضرات آیات مکارم شیرازی و صافی گلپایگانی نیز در چند حوزه تفکیک شده است؛ علمای معاصر به صراحت به حرمت کالای قاچاق و کالاهای ساخته شده و وارداتی دشمنان فتوا داده اند ولی در غیر آن فتوا به استحباب داده اند و تشخیص را به عهده مکلف گذاشته شده است که اگر خرید کالایی خارجی به اقتصاد جامعه اسلامی ضرر بزند حرام است و در برخی موارد، حرمت منوط به ممنوعیت قانونی دانسته شده است.
وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در سال 95 فتوا دادند که اگر خرید کالای خارجی موجب تضعیف کالای ایرانی و ضرر به اقتصاد جامعه اسلامی بشود جایز نیست؛ از این رو به نظر می رسد باید نهادهایی داشته باشیم که شاخص بندی کنند و میزان تضعیف کالای ایرانی با خرید کالای خارجی را بیان کنند و همین طور کالاهای ایرانی را نیز مشخص کنند.
دکتر توکلی در با اشاره به چالش های این بحث عنوان کرد: یکی از آنها چالش صدور فتوا است که آیا در حیطه وظایف فقها است یا ولی فقیه باید در این حوزه نظر فقهی بدهد؟ همین طور باید نسبت قانون با حکم شرعی مشخص شود، چون برخی از فقها این دو را ملازم هم نمی دانند، و تشخیص مصداق و مبانی و شاخص تعیین ایرانی بودن کالاهای موجود و تقابل ملی گرایی و جامعه اسلامی نیز از چالش های دیگر پیش روی این مسأله است.
عضو هیأت علمی مؤسسه امام خمینی(ره)  در پایان تصریح کرد: فقط در کل به نظر می رسد در ارتباط با مبانی اسلامی بحث سؤالات و ابهامات زیادی وجود دارد؛ بحث های روش شناسی، حوزه فتاوای این حوزه و بالاخره اصول عملیه و مبناهایی که در فقه داریم آیا می تواند مبنای فتوا باشد یا باید مستند به آیه و روایات باشد؟ از مباحث دیگر در این حوزه است، آیا می‌ توان به سمت فتوا دادن برویم یا باید به سمت فرهنگ سازی برویم ؟ همین طور باید الزامات حمایت از کالای ایرانی دیده شود.
در ادامه این نشست دکتر حسن روشن به ایراد سخنرانی پرداخت و اظهار داشت: خدا را شاکریم در برهه ای هستیم که در نظام اسلامی زمانی گذشته که می شود از این مباحث گفتگو کرد یعنی به مبانی بحث های فقهی اقتصادی می پردازیم، چون در گذشته به صرف آموزه های دینی و مقلدان بود تا جامعه هدفی امتثال کنند ولی الان به گفتگوهای علمی تبدیل شده است.
وی ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب در گام دوم هم بحث اقتصاد را به عنوان محورهای اصلی مطرح شده بیان کردند که جا دارد به این بیانیه نیز به دید علمی نگاه شود.
دکتر روشن در ادامه به جمع بندی مباحث مطرح شده از سوی استاد توکلی پرداخت و اضافه کرد: یک سری مباحثی در مورد کالاهای ایرانی مطرح است از جمله این که کالای ایرانی چیست؟ چرا حمایت کنیم؟ و چگونه می‌ توانیم از کالای ایرانی حمایت کنیم؟ و این که باید بدانیم اقتصاد ما در شرایط ویژه جنگی است و اگر شرایط به گونه ای دیگر بود شاید شیوه بحث ها نیز تفاوت زیادی‌ کرد.
وی ابراز داشت: آقای توکلی تأکید کردند که باید توسعه ای در مبانی داشته باشیم و همین طور ایشان در مورد چالش هایی که بعد از صدور فتوا صورت می‌گیرد نیز بحث هایی را مطرح کردند از جمله این که چه بسا اگر کارهای فرهنگی در این زمینه صورت نگیرد صرف صدور فتوا ممکن است مشکلات دیگری را هم به وجود بیاورد.
وی با اشاره به تألیف کتاب حمایت از کالای ایرانی از سوی استاد توکلی خاطرنشان کرد: ایشان در این کتاب تأکید کرده اند که حمایت از کالای ایرانی فقط زمانی محقق می شود که همه پای میدان بیایند؛ بحث کردن از این موضوع بسیار اهمیت دارد که حمایت از کالای ایرانی شامل مصرف کننده، تولید کننده و نهادهای حاکمیتی می‌شود.
پژوهشگر سبک زندگی اسلامی خاطرنشان کرد: این کتاب شش فصل را شامل می‌ شود، از جمله این که طریقه شناسایی کالای ایرانی در این کتاب مطرح و تأکید شده است که باید در این زمینه درصد گذاری صورت بگیرد.
گفتنی است، در ادامه این نشست محفل پرسش و پاسخ بین استاد دکتر توکلی و و پژوهشگران و حاضران در نشست برگزار شد.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج