X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > درس گفتارهای سبک زندگی 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
سه شنبه 14 مرداد 1399
هفتمین جلسه تیم کارشناسی تدوین مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ آستان قدس رضوی برگزار شد
هفتمین نشست کارشناسی تدوین مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ حرم مطهر رضوی در مؤسسه آل یاسین برگزار گردید.
يکشنبه 12 مرداد 1399
بررسی زمینه‌های همکاری در دیدار مدیران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد
تأکید بر استفاده از ظرفیت‌ها و تجربه‌های مؤسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین و نیز تشکیل تیم‌های کارشناسی از مهم‌ترین محورهای این دیدار می‌باشد.
دوشنبه 6 مرداد 1399
دیدار مدیر کل اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف با ریاست موسسه سبک زندگی
مدیرکل اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تولیدات محتوا باید در شئون زندگی مردم مصرف شود. تولید و عرضه کار شماست و توزیع (مصرف) کار ماست.
چهارشنبه 1 مرداد 1399
به زودی نسخه جدید سایت موسسه سبک زندگی آل یاسین رونمایی می شود
پس از گذشت قریب به 6 سال از فعالیت نسخه فعلی سایت، نسخه جدید سایت اطلاع‌رسانی موسسه فرهنگی سبک زندگی آل‌یاسین به زودی در دسترس کاربران قرار می گیرد.
سه شنبه 31 تير 1399
دیدار نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان شمالی با ریاست مؤسسه سبک زندگی آل‌یاسین
در این دیدار، ظرفیت‌ها و زمینه‌های فرهنگی این استان در راستای توسعه و ترویج سبک زندگی و راهکارهای همکاری با مؤسسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

توحید صدوق: جلسه هفتم (صوت و متن)

استاد: دکتر محمدتقی فعالی (صوت و متن)
موضوع: <#f:164/>
مددت زمان: <#f:168/>
حجم: <#f:169/>
پسوند: <#f:170/>
تولید شده توسط <#f:171/>
به توحيد از چهار منظر مي‌توان نگريست؛ توحيد کلامی، توحيد فلسفی، توحيد قرآنی و توحيد عرفاني. (در جلسات گذشته چهار نوع توحيد از نگاه قرآن يعني توحيد خالقيت، توحيد علم، توحيد ربوبيّت و توحيد مالكيّت بحث شد و اكنون ادامه بحث در انواع توحيد از نگاه قرآن)

توحید صدوق استاد دکتر فعالی جلسه هفتم مورخ 29/ 9 /1393

به توحيد از چهار منظر مي‌توان نگريست؛ توحيد کلامی، توحيد فلسفی، توحيد قرآنی و توحيد عرفاني. (در جلسات گذشته چهار نوع توحيد از نگاه قرآن يعني توحيد خالقيت، توحيد علم، توحيد ربوبيّت و توحيد مالكيّت بحث شد و اكنون ادامه بحث در انواع توحيد از نگاه قرآن)

توحيد پنجم: توحید رحمان

معنای توحید رحمان، یعنی رحمت فقط در یک موجود جمع است و در یک جا ساری است. رحمان واحد است و معدن رحمان واحد است. در اينجا بايد به دو  مطلب اشاره ‌شود:

مطلب اول: تحليل اسم رحمان

جامع­ترین اسم خدا اسم الله است. یکی از نشانه­های آن این است که در قرآن و در ادعیه هميشه موصوف واقع می­شود نه صفت. جامع بودن الله يعني اينكه هميشه موصوف است و صفت واقع نمی‌شود. دقیقاً این مطلب (عدم صفت واقع شدن و جامع بودن) در مورد یک اسم دیگر خدا هم صادق مي‌باشد. و آن اسم رحمان است. هر گاه اسم رحمان با یک اسم دیگر خدا جمع شود، موصوف است مگر در جایی که رحمان با الله جمع شود که الله موصوف است و رحمان صفت است. اَمام و پيشواي عالَم رحمان است، مهندسي عالم براساس رحمان است باطن جلال (قهر و عذاب) و جمال (لطف و رحمت) خداوند رحمان است.

حاصل آنكه خداوند دو اسم جامع دارد که جامع‌ترين آنها، اسم الله است و اسم جامع، رحمان مي‌باشد. توحید رحمان یعنی رحمت فقط از او صادر می­شود و نه هیچ موجود دیگری.

خداشناسی انسان‌ها

خداشناسی انسان‌ها دو گونه است: خداشناسی رحمان گونه و خداوند رحمت گستر يا خداشناسی چماق به دست و خداوند معذّب.

اگر می­گویید خداوند رحمان است، معنایش این است که خداوند رحمان بوده و از او جز رحمت صادر نمی­شود. هر جا رحمت است از خداست. در آغاز کتابش خودش را به عنوان رحمان معرفی نمود « بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم». از او فقط رحمت برآید. موحّد کسی است که کل جهان را با این اسم بفهمد و اگر نفهمید بگوید من نمی­فهمم. نظام احسن براساس اسم رحمان است.

تدبیرش بر مبنای نقشه رحمت است. ربّ است بر حسب تدبیر احسن، صراطش به سوی رحمن است. و کسی که لحظه لحظه زندگی تو را تدبیر می­کند رحمان است. اگر به یقین کسی بداند که تدبیرش با رحمان است بسیار شاد خواهد شد. لذا باید گفت تا نفس می­کشید باید شاد باشید چون رحمن لحظه لحظه زندگی را تدبیر می­کند و این است معنای آیه شریفه:

أَلا إِنَّ أَوْلِياءَ اللَّهِ لا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُونَ (يونس/62)؛ آگاه باشيد، كه بر دوستان خدا نه بيمى است و نه آنان اندوهگين مى‏شوند

مطلب دوم: رحمان از ریشه رحمت می­باشد.

رحمت در انسان دارای سه عنصر است. اگر انسانی در جایی اولاً نیازی ببیند، ثانياً احساس تأثر و انفعال كند و ثالثاً نياز را تأمين نمايد مفهومی به نام رحمت در باب او شکل می­گیرد. امّا رحمت در رابطه با خدا عنصر دوم را ندارد؛ زيرا خداوند به هنگام دیدن نیاز متأثر نمی­شود چون تأثر لازمه مادی بودن است. رحمان بودن خدا این است که او تمام نیازها را می­بیند و تنها او تمام نیازها را تأمین می­کند.

در يك كلام رحمان یعنی افاضه و عطا جهت رفع نیاز. توحید رحمان یعنی اوست که تمام نیازهای واقعی را در تمام کائنات می­بیند و تنها اوست که می­تواند نیازهای بشر را تأمین کند. رحمان یعنی خداوندی که بدون شرط و چشم داشت و به هنگام نیاز عطا می­کند. پس او جبران کننده فقرهای بشری (جبار) است.

بر اساس اين تعريف رحمان داراي 4 مؤلفه ذيل مي‌باشد:

1ـ خداوند فقط عطا می­کند و هیچ نمی­گیرد زیرا غنی است.

امّا انسان‌ها مختلفند؛ انسان‌هاي كه فقط می­گیرند، نوع دوم عدّه­ای هستند كه بخش اندکی از آنچه را می­گیرند می­دهند، نوع سوم بیشتر آنچه را می­گیرند می­دهند و نوع چهارم انسان‌هايي هستند که هر چه می­گیرند می­دهند. امام حسین(ع) مصداق بارز رحمان است؛ زيرا هر چه داشت داد.

2ـ خداوند بدون شرط عطا می­کند.

امّا انسانها اگر ببخشند شرط می­گذارند. تازه آخرش هم دلشان راضی نیست.

3ـ خداوند بدون چشم داشت و انتظار می­بخشد.

اما انسان‌ها با انتظار می­بخشند. اگر به کسی ببخشد و  او در مقابل اين عطا بی­اعتنایی نمايد یا ناسزا گويد و یا سکوت كند، شخص بخشنده ناراحت مي‌شود و این یعنی چشم داشت. فقط و فقط خدا و ولی خدا بدون چشم داشت می­بخشند.

4ـ خدا به هنگام نیاز(نیاز واقعی) عطا می­کند. لذا یکی از اسماء خدا قاضی الحاجات است. امّا انسان‌ها نیازها را نمی­بینند یا می­بینند و می­گذرند.

اگر زینب کبری فرمود: «مَا رَأَیْتُ اِلاّ جَمِیْلا» درست فرمود. یعنی ندیدم جز زیبایی، ما رایت الاّ جمیلا یعنی تمامی چیزهایی كه اتفاق افتاد فقط زیبایی و از رحمانیّت خداست.

نزدیکترین و سریع­ترین مسیر به سوی او توسل به اسم جامع او یعنی رحمان است و باید عبدالرحمان شویم و رحمان یعنی صفت بخشندگی. بخشنده بودن لازم است؛ چون آدمی محصول رحمان است. تو هستی چون خدا رحمان است. اگر بخواهی به سمت خدا روی باید رحمان باشی.

«مؤمن کسی است بیش از آنکه از این جهان می­گیرد به این جهان عطا می­کند. مصداق «مِمَّا رَزَقْناهُمْ يُنْفِقُون[1]».

 


[1]بقره/3.