X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > درس گفتارهای سبک زندگی 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
سه شنبه 14 مرداد 1399
هفتمین جلسه تیم کارشناسی تدوین مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ آستان قدس رضوی برگزار شد
هفتمین نشست کارشناسی تدوین مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ حرم مطهر رضوی در مؤسسه آل یاسین برگزار گردید.
يکشنبه 12 مرداد 1399
بررسی زمینه‌های همکاری در دیدار مدیران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد
تأکید بر استفاده از ظرفیت‌ها و تجربه‌های مؤسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین و نیز تشکیل تیم‌های کارشناسی از مهم‌ترین محورهای این دیدار می‌باشد.
دوشنبه 6 مرداد 1399
دیدار مدیر کل اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف با ریاست موسسه سبک زندگی
مدیرکل اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تولیدات محتوا باید در شئون زندگی مردم مصرف شود. تولید و عرضه کار شماست و توزیع (مصرف) کار ماست.
چهارشنبه 1 مرداد 1399
به زودی نسخه جدید سایت موسسه سبک زندگی آل یاسین رونمایی می شود
پس از گذشت قریب به 6 سال از فعالیت نسخه فعلی سایت، نسخه جدید سایت اطلاع‌رسانی موسسه فرهنگی سبک زندگی آل‌یاسین به زودی در دسترس کاربران قرار می گیرد.
سه شنبه 31 تير 1399
دیدار نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان شمالی با ریاست مؤسسه سبک زندگی آل‌یاسین
در این دیدار، ظرفیت‌ها و زمینه‌های فرهنگی این استان در راستای توسعه و ترویج سبک زندگی و راهکارهای همکاری با مؤسسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

توحید صدوق: جلسه دوازدهم (صوت و متن)

استاد: دکتر محمدتقی فعالی (صوت و متن)
موضوع: <#f:164/>
مددت زمان: <#f:168/>
حجم: <#f:169/>
پسوند: <#f:170/>
تولید شده توسط <#f:171/>
در جلسة قبل بیان شد که اهل تقوا ویژگی­هایی دارند: ایمان به غیب، اقامه نماز، انفاق از رزق. خداوند در برابر خودش از آدمیان، انتظار ایمان دارد. امّا از انسانها نسبت به همدیگر انتظار کمک دارد

توحید صدوق، جلسه دوازدهم 5/ 11/ 1393

در جلسة قبل بیان شد که  اهل تقوا ویژگی­هایی دارند: ایمان به غیب، اقامه نماز، انفاق از رزق. خداوند در برابر خودش از آدمیان، انتظار ایمان دارد. امّا از انسانها نسبت به همدیگر انتظار کمک دارد. بنابراین، مؤمن در ارتباط با خدا، اهل گفتگو و در ارتباط با دیگران، اهل خیرخواهی است. طبق این حدیث، خداوند أهل التقوی است؛ یعنی حامی کسانی است که درون آنها مملوّ از ایمان باشد و در روابط روزانه، همّت آنها بر کمک به دیگران باشد.

5 آیه اول سوره بقره، مربوط به متقین، 2 آیه بعدی مربوط به کفّار و 13 آیه بعدی مربوط به منافقین است. و امّا آیاتی که مربوط به کفار می‌باشند، آیات  6و7سوره بقره می‌باشند. خداوند می‌فرماید:

إِنَّ الَّذينَ کَفَرُوا سَواءٌ عَلَيْهِمْ أَ أَنْذَرْتَهُمْ أَمْ لَمْ تُنْذِرْهُمْ لا يُؤْمِنُونَ؛ در حقیقت کسانی که کفر ورزیدند-چه بیمشان دهی، چه بیمشان ندهی- برایشان یکسان است [ آنها ] نخواهند گروید.[1]

نکات آیه

نکته اول:الذین کفروا و کفّار. این دو تعبیر، تفاوت اندکی با هم دارند؛ الذین کفروا منظور کسانی هستند که کفر ورزیدند یعنی در حال کفر ورزیدن بوده­اند. و یا کسانی که می­توانستند ایمان بیاورند امّا کفر را پذیرفتند و انتخاب کردند.

نکته دوم: کسانی که به سمت خدا می­روند، تحت اسم «المؤمن» خداوند قرار می­گیرند و کسانی که از خداوند، دور میشوند و فاصله می­ گیرند، در مسیر رجیم که همان شیطان باشد پای گذاشته ­اند. و به همین دلیل، انذار در مورد اینان، کارساز و اثر بخش نخواهد بود.

خَتَمَ اللَّهُ عَلي‏ قُلُوبِهِمْ وَ عَلي‏ سَمْعِهِمْ وَ عَلي‏ أَبْصارِهِمْ غِشاوَةٌ وَ لَهُمْ عَذابٌ عَظيمٌ؛ خداوند بر دلهای آنان، و بر شنوایی ایشان مُهر نهاده و بر دیدگانشان پرده ای است و آنان را عذابی بزرگ است.[2]

نکات آیه

نکته اول:«هُم» در سمع و بصر به کفار برمی­گردد. پس آنها، سمع و بصر دارند. (مقتضی موجود است)

نکته دوم:آنها به غیر از سمع و بصر، غشاوه هم دارند. (وجود مانع)

نکته سوم:غشاوه، نوعی مانع بر سر راه سمع و بصر است.

نکته چهارم:نتیجه سه نکته قبل این می شود که آنها سمیع و بصیر نیستند.

نکته پنجم:با توجه به اینکه «علی» مفید استعلاء است می­توان گفت غشاوه بر سمع و بصر آنها محیط شده است.

نکته ششم:با توجه به آیه 14 سوره مطففین

کَلاَّ بَلْ رانَ عَلي‏ قُلُوبِهِمْ ما کانُوا يَکْسِبُونَ.  نه چنین است، بلکه آنچه مرتکب می شدند زنگار بر دلهایشان بسته است.[3]

در این آیه «رین» به معنای غشاوه است. باید گفت که مکتسبات آنها، مایة غشاوه شده است. یعنی همان خطاها و اعمال پلید و معاصی.

نکته هفتم:مجموع نکته 5و6 این است که اعمال انسان بر بشر، محیط است.

نکته هشتم:با توجه به نکات قبلی، راه سمیع و بصیر شدن، تنها این است که از غشاوه؛ یعنی خطایا و معاصی، کاسته شود.

نکته نهم:آدمیان دو سمع و بصر دارند که یکی پیدا و دیگری ناپیداست؛ یکی مربوط به ظاهر بدن و دیگری مربوط به قلب است. اعمال انسان و گناهان او، مانع از سمع و بصر قلبی است، نه ظاهری.

نکته دهم:اگر کسی سمیع و بصیر شود، چیزهایی را می­ بیند و می­شنود که دیگران نمی ­بینند و نمی­ شوند. مثلاً اگر بشر مانع نداشته باشد، می­تواند تسبیح اشیاء را بشنود. ولی قرآن می ­فرماید:

تُسَبِّحُ لَهُ السَّماواتُ السَّبْعُ وَ الْأَرْضُ وَ مَنْ فيهِنَّ وَ إِنْ مِنْ شَيْ‏ءٍ إِلاَّ يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَ لکِنْ لا تَفْقَهُونَ تَسْبيحَهُمْ إِنَّهُ کانَ حَليماً غَفُوراً؛  آسمانهای هفتگانه و زمین و هر کس که در آنهاست او را تسبیح می گویند، و هیچ چیز نیست مگر اینکه در حال ستایش، تسبیح او می گوید، ولی شما تسبیح آنها را درنمی یابید. به راستی که او همواره بردبار [ و ] آمرزنده است.[4]

پس نشنیدن دلیل بر نبودن نیست، و ندیدن دلیل بر یافت نشدن نیست.  پس بیاییم اول خداوند را نادیده بپذیریم تا خداوند چشم ما را باز نماید. تمام ختم­های خدا، جزائی است نه ابتدائی.

 


[1]. بقره/6

[2]. بقره/7

[3]. مطففین/ 14

[4]. اسراء/44