X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > مقالات 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
سه شنبه 14 مرداد 1399
هفتمین جلسه تیم کارشناسی تدوین مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ آستان قدس رضوی برگزار شد
هفتمین نشست کارشناسی تدوین مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ حرم مطهر رضوی در مؤسسه آل یاسین برگزار گردید.
يکشنبه 12 مرداد 1399
بررسی زمینه‌های همکاری در دیدار مدیران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد
تأکید بر استفاده از ظرفیت‌ها و تجربه‌های مؤسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین و نیز تشکیل تیم‌های کارشناسی از مهم‌ترین محورهای این دیدار می‌باشد.
دوشنبه 6 مرداد 1399
دیدار مدیر کل اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف با ریاست موسسه سبک زندگی
مدیرکل اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تولیدات محتوا باید در شئون زندگی مردم مصرف شود. تولید و عرضه کار شماست و توزیع (مصرف) کار ماست.
چهارشنبه 1 مرداد 1399
به زودی نسخه جدید سایت موسسه سبک زندگی آل یاسین رونمایی می شود
پس از گذشت قریب به 6 سال از فعالیت نسخه فعلی سایت، نسخه جدید سایت اطلاع‌رسانی موسسه فرهنگی سبک زندگی آل‌یاسین به زودی در دسترس کاربران قرار می گیرد.
سه شنبه 31 تير 1399
دیدار نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان شمالی با ریاست مؤسسه سبک زندگی آل‌یاسین
در این دیدار، ظرفیت‌ها و زمینه‌های فرهنگی این استان در راستای توسعه و ترویج سبک زندگی و راهکارهای همکاری با مؤسسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
با نام آوران اندیشه در سبک زندگی
سبک زندگی، یکی از موضوعات میان رشته‌ای است که حوزه‌های گوناگونی از رشته‌های ناهمسان را در بر می‌گیرد. اغلب، فعالان و کارشناسان در حوزه‌های جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی به سراغ مباحث مرتبط با سبک زندگی می‌روند؛ از این رو غالباً چهره‌های صاحب نظر در مقولة سبک زندگی را فارغ التحصیلان و صاحب‌نظران این دو رشته تشکیل می‌دهند. در ادامه برخی از افرادی را که در این حیطه صاحب نظر هستند، معرفی می‌کنیم.
نویسنده: پایش سبک زندگی

•    با نام آوران اندیشه در سبک زندگی


سبک زندگی، یکی از موضوعات میان رشته ای است که حوزه های گوناگونی از رشته های ناهمسان را در بر می گیرد. اغلب، فعالان و کارشناسان در حوزه های جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی به سراغ مباحث مرتبط با سبک زندگی می روند؛ از این رو غالباً چهره های صاحب نظر در مقولة سبک زندگی را فارغ التحصیلان و صاحب‌نظران این دو رشته تشکیل می دهند. در ادامه برخی از افرادی را که در این حیطه صاحب نظر هستند، معرفی می کنیم.

1. حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد تقی فعالی


حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد تقی فعالی در سال 1341 در تهران متولد شد. پس از گذراندن دورة ابتدایی از سال 1360 وارد حوزه علمیه شد. دروس سطح را در هشت سال و با بهره‌گیری از استادان بنامی چون حضرات آیات اشتهاردی، اعتمادی، وجدانی فخر، ستوده و تهرانی به پایان رساند. با گذراندن دورة سطح، بین سال های دهه 70 -80 در درس خارج فقه و اصول استادان برجسته ای چون آیات عظام وحید خراسانی، تبریزی(ره)، بهجت(ره)، مکارم شیرازی و سبحانی شرکت کرد. وی علاوه بر تحصیل در دروس حوزوی، در دوره 6 سالة مؤسسه در راه حق که مشتمل بود بر رؤس علوم‌انسانی، زبان، فلسفه اسلامی و تفسیر (65-60) و نیز دورة تخصصی بنیاد فرهنگی باقرالعلوم(ع) در دو گروه فلسفه و تفسیر (68-65) شرکت کرد. علاوه بر آن به فراگیری فلسفه و عرفان پرداخت و طی آن کتاب های نهایه الحکمه، شرح منظومه، اسفار، اشارات، تمهید القواعد، فصوص الحکم، الهیات شفاء، برهان شفا و کتاب النفس شفا نزد حضرات آقایان جوادی آملی، مصباح یزدی و حسن‌زاده آموخت.
دکتر فعالی همچنین سال 1374 کارشناسی ارشد خود را در رشته الهیات و معارف اسلامی در دانشگاه تربیت مدرس قم و نیز دکتری خود را در رشته عرفان اسلامی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در سال 1379 به اتمام رساند. البته پیش از آن موفق شد تا سطح چهار خود را در رشتة فلسفه و کلام اسلامی به پایان برساند. ایشان همچنین در سال 1369 دورة فلسفه تطبیقی را در حد دکتری در دانشگاه مک گیل کانادا و نزد استادان صاحب نامی همچون پروفسر پرولکی، پروفسور ابیلسون و پروفسور لندورت گذراند.
برخی از کتاب های منتشر شدة ایشان عبارت اند از: ادراک حسی از دیدگاه ابن سینا(1376)؛ درآمدی بر معرفت شناسی دینی معاصر(1377)؛ ایمان دینی در اسلام و مسیحیت(1378)؛ علوم پایه و نظریه بداهت (1378)؛ تجربه دینی و مکاشفه عرفانی (1379)؛ معرفت شناسی دینی(1380)؛ ایمان و چالش های معاصر (1381)؛ دین و عرفان (1381)؛ اسرار عرفانی حج(1386)؛ آفتاب و سایه ها (1386)؛ اسرار عرفانی عمره (1388)؛ نگرشی بر آراء و اندیشه های اشو(1388)؛ نگرشی بر آراء و اندیشه های کریشنا مورتی(1388)؛ نگرشی بر آراء و اندیشه-های یوگاناندا (1388)؛ نگرشی بر آیین ذن بودیسم(1388)؛ نگرشی بر آیین شمنیزم(1388)؛ نگرشی بر آراء و اندیشه های کارلوس کاستاندا(1388)؛ نگرشی بر آراء و اندیشه های پائولو کوئلیو(1388)؛ نگرشی بر آراء و اندیشه های دالایی لاما(1388) و درسنامه اسرار حج (1389).
آخرین کتاب ایشان به نام «بخشش» از سری کتاب های دورة چند جلدی سبک زندگی است که امسال به چاپ رسید، به عنوان کتاب فصل، برگزیده شد.
افزون بر این تاکنون بیش از هفتاد مقاله به انگلیسی و فارسی از ایشان در نشریات معتبر منتشر شده است که برخی از آنها عبارت اند از:
بررسی ادله بدیهیات؛ ایمان در دو فرهنگ؛ تصور، تصدیق و حکم؛ چیستی علم در گذر زمان؛ تأویل وجود قرآن؛ تفسیر متون مقدس در دو نگاه؛ زبان عرفان؛ کشف و مشاهده از نگاه قرآن و عرفان و نیز سه رویکرد در عرضه دین.
دکتر فعالی از سال 1373 در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه‌های کلامی، فلسفی و عرفانی در دانشگاه های بسیاری از جمله دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تهران، دانشگاه مفید، دانشگاه امام صادق (ع) و دانشگاه ادیان و مذاهب تدریس کرده اند. راهنمایی و مشاورة بیش از 130 پایان‌نامه را باید به دیگر فعالیت‌های ایشان افزود.

2. حجت الاسلام و المسلمین دکتر مسعود آذربایجانی

        
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مسعود آذربایجانی از اندیشمندان نامدار حوزة روان‌شناسی است. او در سال 1342 در خانواده ای مذهبی در اصفهان به دنیا آمد. در سال 1360 دیپلم ریاضی گرفت. او در کنار تحصیلات ابتدایی و متوسطه، همواره از به مطالعات علمی و دینی می پرداخت. در سال 1363 در دانشگاه صنعتی اصفهان در رشتة الکترونیک پذیرفته شد و پس از شرکت در کلاس های درس دانشگاه، به طور همزمان در حوزة علمیه اصفهان دروس طلبگی را آغاز کرد. پس از مدتی، از تحصیل در دانشگاه انصراف داد و بر دروس حوزوی متمرکز شد. تا سال 1365 ادبیات، منطق، لمعه و اصول فقه را در اصفهان خواند و از استادان بزرگ آن دیار، بهره های علمی فراوان برد. علاقه به تحصیل در حوزة علمیه قم سبب شد تا در سال 1366 به قم سفر کند. و در دروس سطح عالی و دروس خارج استادان حوزة علمیه قم شرکت نماید. در ضمن در درس تفسیر آیت الله جوادی آملی و اسفار آیت الله حسن زاده نیز شرکت کرد.
وی در کنار تحصیل در حوزة علمیه، در مقطع کارشناسی ارشد روان‌شناسی بالینی در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به تحصیل پرداخت. سپس از دانشگاه تربیت مدرس قم در رشتة کلام جدید در مقطع دکتری فارغ التحصیل گردید. وی در سال 1371 همکاری خود را با دفتر همکاری حوزه و دانشگاه آغاز کرد و به عضویت هیأت علمی و جانشین رئیس گروه روان‌شناسی آن مرکز شد. علاوه بر این، ایشان عضو شورای علمی دانشنامة فاطمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه و عضو شورای علمی فرهنگی ـ تربیتی مرکز جهانی علوم اسلامی نیز هست. ایشان در کنار کارهای پژوهشی در حوزه، در دانشگاه های علم و صنعت و دانشگاه تهران نیز به تدریس معارف اسلامی و اخلاق اسلامی پرداخت.
در حال حاضر مهم‌ترین حوزه تخصصی و مورد علاقة ایشان روان‌شناسی دین و پس از آن، اخلاق اسلامی و مباحث فلسفة دین می باشد که در این زمینه ها به پژوهش و تحقیق و تألیف مشغول است.
برخی از کتاب های منتشر شدة ایشان عبارت اند از:
اخلاق اسلامی؛ روان‌شناسی سلامت با نگرش به منابع اسلامی1و2؛ روان‌شناسی اجتماعی با نگرش به منابع اسلامی؛ روان‌شناسی عمومی؛ تهیه و ساخت آزمون های جهت‌گیری مذهبی با تکیه بر اسلام؛ معرفی مقیاس-های دینی؛ انسان کامل (مطلوب) از دیدگاه اسلام و روان‌شناسی.
از ایشان مقالات بسیاری نیز به چاپ رسیده که برخی از آنها عبارت اند از:
بررسی تطبیقی نظریه های شخصیت؛ جذابیت و روابط اجتماعی؛ نقد تربیتی کنوانسیون حقوق کودک؛ توجیه ایمان از دیدگاه ویلیام جیمز و جذابیت اجتماعی.

3. حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد سعید مهدوی کنی


    
حجت الاسلام دکتر محمد سعید مهدوی کنی، متولد خر