X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > مقالات 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
سه شنبه 14 مرداد 1399
هفتمین جلسه تیم کارشناسی تدوین مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ آستان قدس رضوی برگزار شد
هفتمین نشست کارشناسی تدوین مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ حرم مطهر رضوی در مؤسسه آل یاسین برگزار گردید.
يکشنبه 12 مرداد 1399
بررسی زمینه‌های همکاری در دیدار مدیران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد
تأکید بر استفاده از ظرفیت‌ها و تجربه‌های مؤسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین و نیز تشکیل تیم‌های کارشناسی از مهم‌ترین محورهای این دیدار می‌باشد.
دوشنبه 6 مرداد 1399
دیدار مدیر کل اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف با ریاست موسسه سبک زندگی
مدیرکل اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تولیدات محتوا باید در شئون زندگی مردم مصرف شود. تولید و عرضه کار شماست و توزیع (مصرف) کار ماست.
چهارشنبه 1 مرداد 1399
به زودی نسخه جدید سایت موسسه سبک زندگی آل یاسین رونمایی می شود
پس از گذشت قریب به 6 سال از فعالیت نسخه فعلی سایت، نسخه جدید سایت اطلاع‌رسانی موسسه فرهنگی سبک زندگی آل‌یاسین به زودی در دسترس کاربران قرار می گیرد.
سه شنبه 31 تير 1399
دیدار نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان شمالی با ریاست مؤسسه سبک زندگی آل‌یاسین
در این دیدار، ظرفیت‌ها و زمینه‌های فرهنگی این استان در راستای توسعه و ترویج سبک زندگی و راهکارهای همکاری با مؤسسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
> مقالات > مقالات > زن و خانواده
-
تحصیل و افزایش سن ازدواج
به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین عواملی که در تغییر نگرش در سن ازدواج مؤثر بوده، استقلال مالی و اقتصادی زنان است و از این‌جهت، زنان دیگر به مرد به‌عنوان قیم و سالار نمی‌نگرند و تنها دیدگاه مالی نسبت به مرد، مد نظر آنان نیست؛ بلکه برای زنان تحصیل‌کرده، علاوه بر وضعیت اقتصادی، معیارهای دیگری نیز مطرح است که موجب می‌شود آنان گزینش سخت‌گیرانه‌تری را در مورد ازدواج پیش روی خود داشته باشد.
بیشتر...
-
نتایج پژوهش‌ها در مورد سن ازدواج
تحقیقات و پژوهش‌های متعددی درباره عامل تأخیر در ازدواج و افزایش سن ازدواج در جهان صورت گرفته که در این نوشتار بدان می‌پردازیم.
بیشتر...
-
پیامدها افزایش سن ازدواج
ازدواج فقط نیاز جوانان نیست؛ بلکه به‌طورکلی نیاز اجتماع نیز هست. اگر یک جامعه بخواهد امنیت و سلامت خود را حفظ کند باید سنت ازدواج در آن برقرار شود تا همه افراد اجتماع به آرامش برسند. تحقیقات نشان داده است در جامعه‌ای که در آن افراد عزب و مجرد زیاد باشند آن جامعه با مشکلات فرهنگی و اخلاقی بسیاری روبرو می‌شود. معمولا زنان و دختران بدون همسر و مجرد در جامعه از نبود امنیت خاطر کافی در زندگی، محل کار و تحصیل رنج می‌برند.
بیشتر...
-
آسیب‌شناسی افزایش سن ازدواج
ازدواج عاملی برای نجات از آلودگی، موجبی برای رهایی از تنهایی و سببی برای بقای نسل است. ازدواج و زمان انجام آن یکی از شاخص‌های مهم برای ارزیابی میزان سلامت و بهداشت جسمی و روانی افراد یک جامعه محسوب می‌شود. افزایش رو به تزاید سـن ازدواج در کشور، مشکلات فراوانی به‌دنبال داشـته است.
بیشتر...
-
عوامل افزایش سن ازدواج
تغییر نگرش دختران نسبت به ازدواج، دلیل دیگری بر تأخیر ازدواج در بین آنان است. در حیات مدرن، در نتیجه تجربه مدرنیته اعـم از اقـتصادی، اجتماعی و فرهنگی توسط جامعة ‌ایـرانی و خـاصه دختران، آنان تعریف خود از ازدواج را تغییر داده‌اند. این تغییر تعریف از ازدواج، بار ارزشی آن را نیز از امری مادی به امری فرامادی تغییر داده است. علاوه بر این می‌توان از منظری دیگر عوامل تأخیر در ازدواج و افزایش سن ازدواج را به عوامل اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تقسیم نمود.
بیشتر...
-
آمار ازدواج
نیافتن فرد مورد علاقه به مانعی جدی بر سر راه جوانان بدل شده است. اگرچه دختران و پسران، ۲۰ تا ۲۵ سالگی را سن مناسب ازدواج می‌دانند، مهم‌ترین علت به تعویق انداختن آن را نیافتن فرد مورد علاقه دانسته‌اند. گذر از جامعه سنتی- که نزدیکان و خویشان نقش جدی در معرفی افراد به یکدیگر برای ازدواج داشته‌اند- به جامعه مدرن، نابسامانی‌هایی را در این عرصه رقم زده و همین تحول امروزه سبب گرایش به سایت‌های همسریابی شده است و حدود 2 درصد ازدواج‌ها از طریق اینترنت شکل می‌گیرد.
بیشتر...
-
سن ازدواج
در جوامعی که «نظام خانوادة گسترده» شایع است، سن ازدواج معمولاً پایین است؛ در این نظام که مسئولیت بزرگ‌کردن فرزندان بین همة اعضای خانواده مشترک است، بچه‌ها به آسانی مورد قبول قرار می‌گیرند. برعکس در جوامعی که هنجار آن خانواده هسته‌ای است، مسئولیت بزرگ‌کردن فرزندان عمدتاً بر دوش والدین بوده و ازدواج آن‌قدر به تأخیر می‌افتد تا فرد بتواند از عهدة این مسئولیت‌ها برآید.
بیشتر...
-
ازدواج؛ چیستی و چرایی
ازدواج یکی از اساسی‌ترین و در عین حال حساس‌ترین مراحل زندگی انسان به‌شمار می‌رود و نه تنها در سلامت جسمی و روانی فرد مؤثر است، بلکه نقش مهمی در ورود انسان به دوره بزرگسالی برعهده دارد. خانواده مهم‌ترین نهاد اجتماعی و کوچک‌ترین هسته جامعه است و از یک زن و مرد و فرزندان آنان تشکیل می‌شود. اساس و رکن اصلی خانواده به‌عنوان زیر بنای جامعه، ازدواج است. از طرفی ازدواج پدیده مطلق و فارغ از بستر زمان و مکان نیست. در هر زمان و در هر جامعه چهره‌ای خاص دارد و با جامعه نیز دگرگون می‌شود.
بیشتر...
-
صندوق‌های قرض‌الحسنه خانوادگی
برای بهره‌برداری بهتر از فرصت‌ها و دور ساختن تهدیدها، لازم است فرهنگ حاکم بر قرض‌الحسنه را فراگرفت و به‌کار بست. فرهنگ قرض‌الحسنه، شروطی هستند که رعایت آن‌ها موجب حفظ و تقویت این صندوق‌ها و ترویج سنت زیبای قرض دادن در جامعه می‌شوند، هرچند ممکن است از نظر فقهی، در عقد قرض، داخل نباشد و بدون لحاظ این شرائط نیز قرض شرعی و صحیح منعقد شود.
بیشتر...
-
راهکارهای مواجه با مصرف الکل (نقش خانواده)
نسبت به احساس افسردگی، بی‌حوصلگی و انزواطلبی فرزند نوجوانتان حساس و هوشیار باشید. نوجوانی که دچار افکار پریشان و مأیوس‌کننده می‌شود، قابل تأمل و بررسی است؛ زیرا او اساساً پیامدهای رفتاری خودش را نمی‌داند. افسردگی برای این گروه از نوجوانان ممکن است زمینه‌ساز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی مثل روی آوردن به سیگار، مواد مخدر، فحشا، بزهکاری و... شود. والدین باید رفتارها و عادات فرزندان نوجوانشان را که احتمال می‌دهند به‌دلایلی منجر به افسردگی در آنان شود، مدنظر داشته باشند.
بیشتر...
 << صفحه قبلي   [4 5 6 7 8 9 10 ]   صفحه بعدی >>