X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > مقالات 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
سه شنبه 14 مرداد 1399
هفتمین جلسه تیم کارشناسی تدوین مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ آستان قدس رضوی برگزار شد
هفتمین نشست کارشناسی تدوین مطالعات مفهومی و راهبردی طرح محتوایی موزۀ حرم مطهر رضوی در مؤسسه آل یاسین برگزار گردید.
يکشنبه 12 مرداد 1399
بررسی زمینه‌های همکاری در دیدار مدیران نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد
تأکید بر استفاده از ظرفیت‌ها و تجربه‌های مؤسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین و نیز تشکیل تیم‌های کارشناسی از مهم‌ترین محورهای این دیدار می‌باشد.
دوشنبه 6 مرداد 1399
دیدار مدیر کل اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف با ریاست موسسه سبک زندگی
مدیرکل اجتماعی و مشارکت‌های مردمی سازمان اوقاف در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تولیدات محتوا باید در شئون زندگی مردم مصرف شود. تولید و عرضه کار شماست و توزیع (مصرف) کار ماست.
چهارشنبه 1 مرداد 1399
به زودی نسخه جدید سایت موسسه سبک زندگی آل یاسین رونمایی می شود
پس از گذشت قریب به 6 سال از فعالیت نسخه فعلی سایت، نسخه جدید سایت اطلاع‌رسانی موسسه فرهنگی سبک زندگی آل‌یاسین به زودی در دسترس کاربران قرار می گیرد.
سه شنبه 31 تير 1399
دیدار نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان شمالی با ریاست مؤسسه سبک زندگی آل‌یاسین
در این دیدار، ظرفیت‌ها و زمینه‌های فرهنگی این استان در راستای توسعه و ترویج سبک زندگی و راهکارهای همکاری با مؤسسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
مفهوم‌شناسی، پیشینه و مولفه‌های سبک زندگی دینی – بخش اول
از آنجا که سبک زندگی متضمن «انتخاب» می‌باشد پیدایش آن بگونه‌ای ملازم با مدرنیته است. اساسا مفهوم سبک زندگی در فرهنگ سنتی بی‌معناست؛ چون در زندگی گذشتة انسان عملاً گزینشی در کار نبوده است

مفهوم «سبک زندگی»


در شرح اصطلاح «سبک زندگی» که یکی از مطرح ترین معانی در علوم انسانی معاصر است، میشل سوبل مفصل ترین کتاب را در 1981 نگاشت و در آن، پس از ذکر تعاریف گوناگون، به این نکته رسید که هنوز توافقی بر سر این مفهوم این اصطلاح حاصل نشده است؛ امّا در عین حال پژوهشگران علوم مختلف، هر یک در حوزة دانش خویش تعریفی برای آن ارائه نموده اند.
این ترکیب از دو واژة «سبک»  و «زندگی»  تشکیل شده است. معنای لغوی واژة «زندگی» روشن است؛ اما در تعریف واژة «سبک» در لغت نامه ها معانی گوناگونی ذکر شده است. «Style» از اصل لاتینی «Stilus» و فرانسة قدیم «Stylus» است که به معنی اشیای نوک تیز فلزی (مانند نیزه و قلم حجاری) بوده است.  در فرهنگنامه ها تعاریف مختلفی برای این واژه ذکر شده است از جمله: «نوع، روش، سبک چیدن اثاثیه»؛ «شکل دادن یا طراحی چیزی (مانند موی سر) یا شیء (مانند تکه ای از لباس یا اسباب و وسایل) تا به نظر جالب و جذاب آید، کیفیت برتر در ظاهر، طراحی یا رفتار» ، «تطابق با معیار شناخته‌شده، شیوه ای که برازنده و مناسب پنداشته می شود، خصوصاً در رفتار اجتماعی؛ زیبایی، ظرافت یا سهولت؛ شیوه یا تکنیک».  همچنین «شیوه و روش انجام چیزی خصوصاً شیوه ای که برای فرد، گروهی از مردم، مکان یا دوره ای، نوعی  باشد.» ، «اجرا یا انجام اموری که تمایز دهندة فرد یا گروه یا سطح یا... خاصی باشد»  و «مُد، خصوصاً در پوشیدن»  از دیگر معانی این واژه است.
در این معانی لغوی، چند نکته قابل توجه است: اول اینکه، برخی بر ویژگی زیبایی شناختی سبک، تکیه دارند و برخی بر جنبة تمایزبخشی سبک، به ویژه برای برتری و برخی دیگر از این تعاریف، تجسم امروزین سبک، به خصوص ابعاد تجملی زندگی را نشان می دهند؛ دوم آنکه سبک، بیشتر جنبه شکلی، روشی و تکنیکی دارد. همان گونه که دیده می شود برخی معانی موجود در لغت نامه ها، بیشتر به کاربرد این واژه در سبک شناسی ادبی ـ و هنری اشاره دارند که رفته‌رفته در سایر حوزه ها نیز کاربرد یافته است.
شگفت آنکه واژة «سبک» در زبان عربی و فارسی، وضعیت مشابهی داشته است. این واژه در عربی از مصدر ثلاثی مجرد، به معنی «گداختن و قالب  گیر کردن زر و نقره» گرفته شده است.  اما امروزه در زبان عربی ـ از معادل «اسلوب» برای رساندن معنای سبک بهره می برند. در فارسی، این کلمه به معنای مورد نظر تا این اواخر کاربردی نداشته است، همچنآنکه اصل بحث سبک شناسی هم مربوط به دورة معاصر است. ملک الشعرای بهار، رضا قلی خان هدایت را اولین کسی می داند که این کلمه را در کتابش (مجمع الفصحاء) به معنی «روش» به کار برده است.

معنای ترکیب «سبک زندگی»


همچون خودِ واژة سبک، از شکل ترکیبی اصطلاح «سبک زندگی» نیز تعریف های متفاوتی ارائه شده است که برخی از آنها عبارت اند از:
1. روش نوعیِ  زندگی فرد، گروه یا فرهنگ ، روش خاصی از زندگی یا شخص گروه.  
2. شیوة زندگی یا سبک زیستن که بازتابانندة گرایش ها و ارزش‌های یک فرد یا گروه است، عادت ها، نگرش-ها، سلیقه ها، معیارهای اخلاقی، سطح اقتصادی و... که با هم، طرز زندگی کردن فرد یا گروهی را می سازد.
چنان که پیداست معنای اول، بیشتر، توضیح واژه به واژه از ترکیب «سبک زندگی» است و معنای دوم، بیان معنای اصطلاحی است که امروزه در ادبیات علوم انسانی و اجتماعی رواج یافته است.
اما گذشته از تعریف های فرهنگنامه ای باید گفت که در علوم اجتماعی و نیز روان‌شناسی از این ترکیب تعریفهای بسیار متعدد و متفاوتی ارائه شده است. پر واضح است که اندیشمندان علوم اجتماعی و روان‌شناسی هر یک به فراخور دیدگاه و ساختار اندیشة خود به تعریف این اصطلاح پرداخته اند. شاخص ترین افراد این علوم عبارتند از وبر، زیمل، وبلن، آدلر، کلاکهون، ویلیام لیزر و بوردیو. البته برخی از این اندیشمندان گاه در آثار خود بیش از یک تعریف آورده اند.
ماکس وبر (۱۸۶۴-۱۹۲۰ ): از نظر وی سبک زندگی ارزش‌ها و رسم‌های مشترکی است که به گروه، احساس هویت جمعی می بخشد. وبر سبک زندگی را چیزی معرفی می‌کند که مرزهای نامشخص و موقعیت و قشر اجتماعی را تعیین می‌کند. او سبک زندگی را از جنس رفتاری می داند که تمایلات، آن را هدایت می