X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > مقالات 

 

آخرین مطالب
دوشنبه 26 آذر 1397
حضور پژوهشکده سبک زندگی اسلامی در نمایشگاه مشکات 5
نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزه علمیه تحت عنوان «نمایشگاه مشکات 5» با حضور پژوهشکده سبک زندگی اسلامی برگزار می‌شود.
يکشنبه 25 آذر 1397
دیدار آقای مهدی لسانی با ریاست موسسه سبک زندگی آل یاسین
مدیر پژوهش و برنامه‌ریزی آستان قدس رضوی جناب آقای مهدی لسانی با ریاست محترم موسسه سبک زندگی آل یاسین حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدتقی فعالی دیدار و گفتگو کردند.
يکشنبه 25 آذر 1397
جلسه 89 از کلاس های زندگی معنوی
جلسه هشتاد و نهم از کلاس‌های زندگی معنوی توسط دکتر محمدتقی فعالی در محل موسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد.
دوشنبه 19 آذر 1397
برگزاری دوره‌های تربیت مربی مهارت‌های زندگی و خانواده با رویکرد سبک زندگی اسلامی
به گزارش اداره روابط عمومی، موسسه سبک زندگی آل یاسین با همکاری مرکز آموزش‌های کاربردی و مهارتی حوزه علمیه دوره‌ تربیت مربی «مهارت‌های زندگی با رویکرد سبک زندگی»، دوره تربیت مربی «خانواده با رویکرد سبک زندگی اسلامی» و دوره عمومی «مهارت‌های سبک زندگی اسلامی» را برگزار می کند.
شنبه 17 آذر 1397
کرسی آزاداندیشی ارائه نظر «شیوه مواجهه با مخالفان اهل کتاب در سبک زندگی اسلامی»
سومین کرسی از مجموعه کرسی‌های آزاد اندیشی سبک زندگی اسلامی با عنوان «شیوه مواجهه با مخالفان اهل کتاب در سبک زندگی اسلامی» با حضور محققان و علاقمندان برگزار شد.
> مقالات > مقالات > کلیات سبک زندگی
-
آسیب‌شناسی معنویت
یکی از پیامدهای جدا شدن از وجود متعالی، احساس شرمندگی است و اینکه به انسان نوعی حالت ناقص بودن دست می‌دهد و تمام هم و غمش این است که این نقص را جبران کند؛ بنابراین، همیشه در حال تلاش و جاه‌طلبی است و در مال و ثروت و تأیید دیگران می‌خواهد آن را پیدا کند. این افراد می‌خواهند اتصال با حقیقت را به‌صورت تصنعی پبدا کنند که این امر امکان‌پذیر نیست.
بیشتر...
-
ویژگی‌های افراد معنویت‌گرا
معنویت‌گرایان و انسان‌های معنوی می‌توانند در لوای ایمان و اعتقاد به خداوند به چنان اوجی برسند که جز زیبایی و لطف پروردگار نبینند و حتی در رویارویی با مصائب و دشواری‌هایی که انسان‌های دیگر را در هم می‌شکند و به اعتراض به خدا سوق می‌دهد، به آنان کمک می‌کند تا این شرایط دشوار را فرصتی برای رشد و تعالی ببینند.
بیشتر...
-
راهکارهای مواجه با مصرف الکل (نقش خانواده)
نسبت به احساس افسردگی، بی‌حوصلگی و انزواطلبی فرزند نوجوانتان حساس و هوشیار باشید. نوجوانی که دچار افکار پریشان و مأیوس‌کننده می‌شود، قابل تأمل و بررسی است؛ زیرا او اساساً پیامدهای رفتاری خودش را نمی‌داند. افسردگی برای این گروه از نوجوانان ممکن است زمینه‌ساز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی مثل روی آوردن به سیگار، مواد مخدر، فحشا، بزهکاری و... شود. والدین باید رفتارها و عادات فرزندان نوجوانشان را که احتمال می‌دهند به‌دلایلی منجر به افسردگی در آنان شود، مدنظر داشته باشند.
بیشتر...
-
از زندان سکندر ناامیدی تا ملک سلیمان امید
یکی از مفاهیم مثبت در زندگی هر انسانی که می‌تواند نقش زیادی در موفقیت او داشته باشد، امید است. امید در آموزه‌های دینی با واژه‌های متعددی ازجمله رجا بیان شده است. دربارة این موضوع، پژوهش‌های دینی و روان‌شناختی فراوانی وجود دارد و راه‌هایی نیز برای سنجش آن در افراد و نیز تقویت امید در خود و دیگران ارائه شده است که از آن میان می‌توان به تقویت باورهای مذهبی و نیز تقویت مهارت مثبت‌اندیشی اشاره کرد.
بیشتر...
-
لنگر آرامشی گر دارد این دریا دل است (آرامش ناب)
در این مقاله «آرامش ناب» مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بیان شد که بر اساس آموزه‌های اسلامی ویژگی‌های آرامش ناب متعدد است. آسایش و امنیتی که از دیدگاه مبدأ عالم، خالص و ناب باشد با ویژگی‌های متعددی مشخص شده است؛ از جمله پاک ، عمیق و مستمر بودن. به‌عبارت دیگر، آرامشی ناب و پاک است که از دست موجود پاک به انسان عطا گردد؛ آرامشی خالص است که عمیق باشد نه سطحی و این خلوصِ آرامش رهین استمرار و دوام باشد.
بیشتر...
-
فرزند کم‌تر، زندگی کم‌تر!!!
مدرنیته با ورودش به ایران و اوج‌گیری نفوذش در دهه 70 به بعد، آثار سوئی را در عرصه‌های مختلف زندگی ایرانیان داشت. ازجمله این آثار مخرب، ترغیب خانواده‌ها به فرزند کم‌تر و ایجاد خانوادهای تک‌فرزندی بود. مهم‌ترین عرصه‌های نفوذ مدرنیته بر سبک زندگی ایرانی اسلامی عبارت‌اند از: اعتقادات دینی، اقتصاد، ازدواج و تشکیل خانواده، طلاق و ارزش مادری.
بیشتر...
-
علل و زمینه‌های خشونت اجتماعی
علاوه بر علل عمومی و کلی ارتکاب جرم، اعم از علل درونی، بیرونی، ذاتی، اکتسابی و غیر آن‌که به‌تفصیل در کتاب‌های جرم‌شناسی، جامعه‌شناسی کیفری و حقوق جزا عنوان شده (همان)؛ عوامل دیگری نیز در فرآیند وقوع این جرائم مؤثر است از جمله علل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، روانی، خانوادگی و محیطی.
بیشتر...
-
مثبت‌اندیشی در روان‌شناسی و تبیین سازه آن بر اساس منابع اسلامی
این پژوهش با هدف توصیف و تحلیل مثبت‌اندیشی با دو رویکرد روان‌شناسی و اسلامی و طراحی سازه مثبت‌اندیشی بر اساس اندیشه اسلامی انجام‌شده است...
بیشتر...
-
مبانی پانتئیستی سبک زندگی در معنویت‌گرایی جدید
تفاوت‌های موجود در سبک‌های مختلف معنویت‌گرایی متأثر از تفاوت در مبانی نظری آن‌هاست. درک مبانی خداشناسی و انسان‌شناسی در یک جریان معنویت‌گرا می‌تواند در رمزگشایی از سبک زندگی آن جریان مفید باشد...
بیشتر...
-
سبک زندگی و سیره؛ تمایزات و اشتراک‌ها
مفهوم سبک زندگی ازجمله مفاهیم جدیدی است که در حوزه جامعه‌شناسی، روان‌شناسی و مطالعات فرهنگی به‌کار رفته است. دامنه به‌کارگیری این مفهوم تا بدان حدّ رواج یافته که امروزه جانشین بسیاری از مفاهیم و واژگان سنتی شده است...
بیشتر...
[2 ]   صفحه بعدی >>