X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > مقالات 

forooshgah

mosahebe

motaleat

آخرین مطالب
چهارشنبه 1 اسفند 1397
کرسی آزاداندیشی ارائه نظر « مبانی اسلامی حمایت از کالای ایرانی »
هفتمین کرسی از مجموعه کرسی های آزاداندیشی سبک زندگی اسلامی با عنوان « مبانی اسلامی حمایت از کالای ایرانی » با حضور محققان و علاقمندان برگزار شد.
دوشنبه 29 بهمن 1397
هفتمین شماره نشریه علمی _ پژوهشی پژوهشنامه سبک زندگی
هفتمین شماره دو فصل نامه علمی _ پژوهشی پژوهشنامه سبک زندگی توسط موسسه سبک زندگی آل یاسین منتشر شد.
دوشنبه 29 بهمن 1397
برگزاری دوره رشته مطالعات سبک زندگی اسلامی در مقطع سطح سه
بیست و پنجمین جلسه شورای علمی مؤسسه سبک زندگی آل یاسین با حضور اعضاء در محل مؤسسه سبک زندگی آل یاسین تشکیل شد.
پنج شنبه 25 بهمن 1397
جلسه 97 از کلاس های زندگی معنوی
جلسه نود و هفتم از کلاس های زندگی معنوی توسط دکتر محمد تقی فعالی در محل موسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد.
پنج شنبه 25 بهمن 1397
کرسی آزاداندیشی ارائه نظر « مبانی اسلامی حمایت از کالای ایرانی »
هفتمین کرسی آزاداندیشی ارائه نظر با عنوان « مبانی اسلامی حمایت از کالای ایرانی » با حضور محققان و علاقمندان برگزار خواهد شد.
> مقالات > مقالات > زن و خانواده
-
راهکارهای اصلاح مصرف در سبک زندگی
ترویج سبک زندگی اسلامی و شیوه زندگی پیامبران می‌تواند مانع مصرف‌گرایی شود، اما باید آن را به گونه‌ای امروزی دنبال کرد تا همه از آن استقبال کنند؛ یعنی به شیوه‌ای نباشد که جوانان به پذیرش آن تمایل نداشته باشند. در زندگی معصومین نیز توجه فراوانی به قناعت شده و این می‌تواند مانع اسراف در خانواده‌ها شود. در واقع کسی که قناعت داشته باشد، دچار مصرف‌گرایی نمی‌شود.
بیشتر...
برای دختران
اگر مجرد ماندم چه کنم؟
در این نوشتار از مزایای تجرد سخن به میان آوردیم، صرفاً از این جهت که نیمة پر لیوان دیده شود و کسانی که به ناچار در چنین شرایطی قرار گرفته‌اند، بتوانند به نحو سازگارانه و مفیدی رفتار کنند که مایة رشد آنان شود و سلامت تن و روان آنان حفظ شود.
بیشتر...
-
پیامدهای منفی مصرف‌گرایی در سبک زندگی
مصرف‌گرایی آثار و تبعاتی دارد که در هر کشوری به تناسب شرایط اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آن، متفاوت است. مثلاً، در کشوهای پیشرفتة صنعتی که تولید به مرحلة انبوه رسیده و حجم کالاهای تولید شده در آن‌ها به مراتب بیشتر از میزان مصرف داخلی است، مصرف بیشتر موجب توسعه اقتصادی، رونق بازار، رشد اقتصادی، افزایش تولید و اشتغال، و در تجارت بین‌المللی آن کشورها سبب تراز بازرگانی مثبت و در نتیجه قدرت اقتصادی بیشتر و در پی آن، استقلال اقتصادی و سیاسی می‌شود؛ اما در کشورهایی که قدرت تولیدی ضعیف و شرایط اقتصادی نامطلوبی دارند، مصرف بیشتر موجب کاهش سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال و افزایش تورم و واردات می‌شود که در نتیجه کشور را به خارج وابسته می‌کند.
بیشتر...
نگاهی به روش‌های واکنش به توهین دیگران
وقتی او به من توهین کرد، من...
در این نوشتار روش‌های واکنش به توهین دیگران را مورد بررسی قرار دادیم. همانگونه که توهین به شکل‌های گوناگونی صورت می‌گیرد، در مقابل، شیوه‌های واکنش افراد به توهین و توهین‌کنندگان هم متفاوت است. در این مقاله تلاش شد برخی از شیوه‌های گوناگون واکنش به توهین و میزان اثربخشی و پیامدهای آن‌ها، با نگاهی به آموزه‌های اسلامی و با هدف یافتن مناسب‌ترین شیوه‌های برخورد با این رفتار و موقعیت ناخوشایند، معرفی شوند.
بیشتر...
-
خودآگاهی راهی به سوی اعتماد به نفس
در این نوشتار مسئله «خودآگاهی» مورد بحث و بررسی قرار گرفت و حاصل بحث این بود که خودآگاهی و خودشناسی راهی مؤثر در کسب اعتماد به نفس و سلامت روان است. انسان برای این‌که بهتر عمل کند، باید خود را باور کند و برای خودباوری و تحقق‌بخشی به اهداف خود راهی جز شناخت ابعاد درونی خویش ندارد. خودآگاهی اولین موهبتی است که ما به عنوان انسان از آن برخورداریم.
بیشتر...
-
باز اندیشی در انگاره‌های فرهنگی سینما و تلویزیون وطنی
در این نوشتار به ضرورت مسئله سرگرمی و طنز در رسانه‌های داخلی، آسیب‌ها و راهکارها پرداختیم و بیان کردیم که انسان به لطف امکانات رفاهی زندگی امروز، ناخودآگاه به سوی نوعی فرهنگ فراغت و رهایی می‌تازد. بنابراین وسایل ارتباط جمعی و به‌ویژه تلویزیون نه تنها باعث رها سازی و تخلیه فشارهای روانی فرد می‌شود بلکه نقش آموزشی و تبلیغی و همچنین شکل‌دهی به زندگی افراد را نیز به عهده دارد، از این رو اجرای برنامه‌های تفریحی سالم و شادی آفرین جزو محورهای اصلی برنامه‌های سازمان صدا و سیما قرار گرفته است؛ اما آنچه در این میان مهم می‌نماید، بازاندیشی در محتوای تولیدی تلوزیون است.
بیشتر...
-
راهکار‌های مقابله و مواجهه با خیانت در سبک زندگی
روش اسلام در مواجهه با این مسئله بیشتر به صورت پیش‌گیرانه و بازدارنده بوده است. به عبارت بهتر، اسلام تلاش کرده است تا افراد را از پیش از گرفتاری در مرداب خیانت زناشویی و رفتارهای فرازناشویی و خارج از تعهد خانوادگی، نجات دهد. این مسئله را می‌توان در تأکید آموزه‌های اسلامی در وفاداری و اعتماد و نیز دیگر توصیه‌های اخلاقی برای افراد در سبک زندگی جستجو کرد. البته در این میان مجازات‌های سنگین افراد متأهل خیانتکار هم یکی دیگر از احکام بازدارنده اسلام در مقابل خیانت است که به شدت هرچه تمام‌تر، مجازات‌های سالب حیات را برای افراد خاطی در نظر گرفته است
بیشتر...
-
واکنش‌ها و نشانه‌های خیانت در سبک زندگی
خانم‌هایی که از خیانت جنسی بیشتر آسیب می‌بینند به مردها به‌عنوان دست‌آویزی برای برآورده کردن نیازهای جنسی‌شان نگاه می‌کنند. به‌همین دلیل در زمان بروز خیانت جنسی احساس می‌کنند که شریک زندگی‌شان توجه خود را به کسی دیگر معطوف کرده حالا چه صرفا از نظر جنسی باشد و چه از نظر احساسی و جنسی.
بیشتر...
-
زمینه‌های خیانت در سبک زندگی
نگرش‌های حاصل از مشاهده رفتارهای نامشروع در محیط خانوادگی در سنین پایین، بر تمایلات جنسی فرد در پیش و پس از ازدواج تاثیر می‌گذارد. هرچه فرد لیبرال‌تر باشد، نگرش او نسبت به روابط خارج از ازدواج، مجازتر خواهد بود.
بیشتر...
-
عوامل خیانت در سبک زندگی
وقتی گروهی از مردم با تغییر در نگرش‌های مذهبی خود، اهداف زندگی را به جای آسمان در زمین جستجو می‌کنند، دنیاگرایی به‌عنوان نگرشی کلان در کلیت یک جامعه توسعه می‌یابد. این نگرش، زمینه توجه به لذت‌های این جهانی را فراهم می‌کند و از آنجا که لذت جنسی از جمله قوی‌ترین نیازهای بشر است، فرد به‌دنبال بیشینه کردن لذت‌های خود در این جهان است و در این راه هیچ سدی در مقابل خود نمی‌بیند، مگر آنکه به وسیله عقل و خرد جمعی خود را از این موضوع دور نگه دارد
بیشتر...
[2 3 4 5 6 ]   صفحه بعدی >>