X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > مقالات 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398
مروری بر نشریه پایش سبک زندگی
مروری بر نشریه پایش سبک زندگی و هر آنچه که در مورد نشریه پایش موسسه سبک زندگی آل یاسین قابل بیان است.
شنبه 28 ارديبهشت 1398
چهار ساله شدن پژوهشنامه سبک زندگی
به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشکده سبک زندگی اسلامی ؛ پژوهشنامه سبک زندگی چهار ساله شد.
پنج شنبه 26 ارديبهشت 1398
کارگاه مهارت‌های همسرداری ویژه کارشناسان شرکت خودروسازی سایپا سیتروئن
مؤسسه سبک زندگی آل یاسین با همکاری شرکت خودرسازی سایپا سیتروئن کاشان کارگاه مهارت‌های همسرداری را برگزار کرد.
دوشنبه 23 ارديبهشت 1398
حضور نشر تیماس در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم
بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم همزمان با ششمین روز از ماه مبارک رمضان در مصلی تهران با شعار «قرآن معنای زندگی» آغاز به کار کرد.
دوشنبه 23 ارديبهشت 1398
جلسه 104 از کلاس های زندگی معنوی
جلسه صد و چهارم از کلاس های زندگی معنوی توسط دکتر محمد تقی فعالی در محل موسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد.
> مقالات > مقالات > زن و خانواده
-
آثار و پیامدهای منفی روابط دختر و پسر در تشکیل خانواده
در عصر حاضر، ازدواج صحیح و در نتیجه نظام خانواده دچار چالش‌ها و مشکلات زیادی شده است؛ از جمله کاهش آمار ازدواج، بالا رفتن سن ازدواج، افزایش طلاق، خانواده‌های تک والد، اختلاف‌های خانوادگی، و بزهکاری کودکان و نوجوانان. در این میان روابط دختر و پسر به صورت نامشروع و دوستی‌های خیابانی و حتی تجربه زندگی مشترک پیش از ازدواج گریبان‌گیر بیشتر جوامع، از جمله ایران، شده است
بیشتر...
اکران «قصه‌ها» «بخش دوم»
بازخوانی مؤلفه‌های قصه‌های ناتمام بانوی اردیبهشت
اگر چه دغدغه‌ اصلی بنی‌اعتماد در فیلم‌هایش پرداختن به مسائل و آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی است، اما نگاه وی به مسائل زن و هویت زنان در جامعه ایرانی، همواره مورد ستایش بوده است؛ چرا که وی از مسیر آشنایی با زنان جامعه در دوره مستندسازی‌های اجتماعی‌اش تلاش کرده است تا نگاهی منصفانه و واقع‌بینانه به زنان را در آثارش دنبال کند
بیشتر...
-
بررسی شاخص‌های ارتباط کلامی با نامحرم با رویکرد سبک زندگی اسلامی
ارتباط کلامی زن و مرد نامحرم بخش مهمی از سبک زندگی اجتماعی است. ضرورت زندگی شهری ایجاب می‌کند تا زنان و مردان نامحرم در سطحی وسیع‌تر از گذشته با یکدیگر ارتباط داشته باشند. دین اسلام برای جهت‌دهی صحیح به این سطح از ارتباط، شاخص‌هایی را که برگرفته از آموزه‌های دینی است بر مبنای مفهوم سبک زندگی اسلامی ارائه می‌دهد
بیشتر...
-
راهکارهای اصلاح مصرف در سبک زندگی
ترویج سبک زندگی اسلامی و شیوه زندگی پیامبران می‌تواند مانع مصرف‌گرایی شود، اما باید آن را به گونه‌ای امروزی دنبال کرد تا همه از آن استقبال کنند؛ یعنی به شیوه‌ای نباشد که جوانان به پذیرش آن تمایل نداشته باشند. در زندگی معصومین نیز توجه فراوانی به قناعت شده و این می‌تواند مانع اسراف در خانواده‌ها شود. در واقع کسی که قناعت داشته باشد، دچار مصرف‌گرایی نمی‌شود.
بیشتر...
برای دختران
اگر مجرد ماندم چه کنم؟
در این نوشتار از مزایای تجرد سخن به میان آوردیم، صرفاً از این جهت که نیمة پر لیوان دیده شود و کسانی که به ناچار در چنین شرایطی قرار گرفته‌اند، بتوانند به نحو سازگارانه و مفیدی رفتار کنند که مایة رشد آنان شود و سلامت تن و روان آنان حفظ شود.
بیشتر...
-
پیامدهای منفی مصرف‌گرایی در سبک زندگی
مصرف‌گرایی آثار و تبعاتی دارد که در هر کشوری به تناسب شرایط اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آن، متفاوت است. مثلاً، در کشوهای پیشرفتة صنعتی که تولید به مرحلة انبوه رسیده و حجم کالاهای تولید شده در آن‌ها به مراتب بیشتر از میزان مصرف داخلی است، مصرف بیشتر موجب توسعه اقتصادی، رونق بازار، رشد اقتصادی، افزایش تولید و اشتغال، و در تجارت بین‌المللی آن کشورها سبب تراز بازرگانی مثبت و در نتیجه قدرت اقتصادی بیشتر و در پی آن، استقلال اقتصادی و سیاسی می‌شود؛ اما در کشورهایی که قدرت تولیدی ضعیف و شرایط اقتصادی نامطلوبی دارند، مصرف بیشتر موجب کاهش سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال و افزایش تورم و واردات می‌شود که در نتیجه کشور را به خارج وابسته می‌کند.
بیشتر...
نگاهی به روش‌های واکنش به توهین دیگران
وقتی او به من توهین کرد، من...
در این نوشتار روش‌های واکنش به توهین دیگران را مورد بررسی قرار دادیم. همانگونه که توهین به شکل‌های گوناگونی صورت می‌گیرد، در مقابل، شیوه‌های واکنش افراد به توهین و توهین‌کنندگان هم متفاوت است. در این مقاله تلاش شد برخی از شیوه‌های گوناگون واکنش به توهین و میزان اثربخشی و پیامدهای آن‌ها، با نگاهی به آموزه‌های اسلامی و با هدف یافتن مناسب‌ترین شیوه‌های برخورد با این رفتار و موقعیت ناخوشایند، معرفی شوند.
بیشتر...
-
خودآگاهی راهی به سوی اعتماد به نفس
در این نوشتار مسئله «خودآگاهی» مورد بحث و بررسی قرار گرفت و حاصل بحث این بود که خودآگاهی و خودشناسی راهی مؤثر در کسب اعتماد به نفس و سلامت روان است. انسان برای این‌که بهتر عمل کند، باید خود را باور کند و برای خودباوری و تحقق‌بخشی به اهداف خود راهی جز شناخت ابعاد درونی خویش ندارد. خودآگاهی اولین موهبتی است که ما به عنوان انسان از آن برخورداریم.
بیشتر...
-
باز اندیشی در انگاره‌های فرهنگی سینما و تلویزیون وطنی
در این نوشتار به ضرورت مسئله سرگرمی و طنز در رسانه‌های داخلی، آسیب‌ها و راهکارها پرداختیم و بیان کردیم که انسان به لطف امکانات رفاهی زندگی امروز، ناخودآگاه به سوی نوعی فرهنگ فراغت و رهایی می‌تازد. بنابراین وسایل ارتباط جمعی و به‌ویژه تلویزیون نه تنها باعث رها سازی و تخلیه فشارهای روانی فرد می‌شود بلکه نقش آموزشی و تبلیغی و همچنین شکل‌دهی به زندگی افراد را نیز به عهده دارد، از این رو اجرای برنامه‌های تفریحی سالم و شادی آفرین جزو محورهای اصلی برنامه‌های سازمان صدا و سیما قرار گرفته است؛ اما آنچه در این میان مهم می‌نماید، بازاندیشی در محتوای تولیدی تلوزیون است.
بیشتر...
-
راهکار‌های مقابله و مواجهه با خیانت در سبک زندگی
روش اسلام در مواجهه با این مسئله بیشتر به صورت پیش‌گیرانه و بازدارنده بوده است. به عبارت بهتر، اسلام تلاش کرده است تا افراد را از پیش از گرفتاری در مرداب خیانت زناشویی و رفتارهای فرازناشویی و خارج از تعهد خانوادگی، نجات دهد. این مسئله را می‌توان در تأکید آموزه‌های اسلامی در وفاداری و اعتماد و نیز دیگر توصیه‌های اخلاقی برای افراد در سبک زندگی جستجو کرد. البته در این میان مجازات‌های سنگین افراد متأهل خیانتکار هم یکی دیگر از احکام بازدارنده اسلام در مقابل خیانت است که به شدت هرچه تمام‌تر، مجازات‌های سالب حیات را برای افراد خاطی در نظر گرفته است
بیشتر...
[2 3 4 5 6 ]   صفحه بعدی >>