X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > مقالات 

 

آخرین مطالب
دوشنبه 26 آذر 1397
حضور پژوهشکده سبک زندگی اسلامی در نمایشگاه مشکات 5
نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی حوزه علمیه تحت عنوان «نمایشگاه مشکات 5» با حضور پژوهشکده سبک زندگی اسلامی برگزار می‌شود.
يکشنبه 25 آذر 1397
دیدار آقای مهدی لسانی با ریاست موسسه سبک زندگی آل یاسین
مدیر پژوهش و برنامه‌ریزی آستان قدس رضوی جناب آقای مهدی لسانی با ریاست محترم موسسه سبک زندگی آل یاسین حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدتقی فعالی دیدار و گفتگو کردند.
يکشنبه 25 آذر 1397
جلسه 89 از کلاس های زندگی معنوی
جلسه هشتاد و نهم از کلاس‌های زندگی معنوی توسط دکتر محمدتقی فعالی در محل موسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد.
دوشنبه 19 آذر 1397
برگزاری دوره‌های تربیت مربی مهارت‌های زندگی و خانواده با رویکرد سبک زندگی اسلامی
به گزارش اداره روابط عمومی، موسسه سبک زندگی آل یاسین با همکاری مرکز آموزش‌های کاربردی و مهارتی حوزه علمیه دوره‌ تربیت مربی «مهارت‌های زندگی با رویکرد سبک زندگی»، دوره تربیت مربی «خانواده با رویکرد سبک زندگی اسلامی» و دوره عمومی «مهارت‌های سبک زندگی اسلامی» را برگزار می کند.
شنبه 17 آذر 1397
کرسی آزاداندیشی ارائه نظر «شیوه مواجهه با مخالفان اهل کتاب در سبک زندگی اسلامی»
سومین کرسی از مجموعه کرسی‌های آزاد اندیشی سبک زندگی اسلامی با عنوان «شیوه مواجهه با مخالفان اهل کتاب در سبک زندگی اسلامی» با حضور محققان و علاقمندان برگزار شد.
> مقالات > مقالات > فرهنگ شهروندی
به بهانه تحلیل بر سینمای اجتماعی ایرانی
حسرت ناگزیر بی‌سرانجامی (بخش اول)
در این مقاله به نقد و بررسی فیلم ابد و یک روز سعید روستایی پرداخته شد تا از این رهگذر تحلیلی بر سینمای اجتماعی ایران داشته باشیم. گفتیم که ظهور چنین سینمایی بازتاب تغییرات و تحولات درونی جامعه ما است و گریزی از پذیرش این دوره گذار نیست؛ اما آنچه ضروری به نظر می‌رسد آگاهی به مؤلفه‌ها و ویژگی‌های این دوران و استفاده از ارزش‌های جامعه ایرانی – اسلامی‌مان برای اعتلای فرهنگ تصویری سینمای ملی است.
بیشتر...
-
چگونه از عشق خلاص شویم!؟
در این نوشتار برخی از گونه‌های آسیب‌زای عشق را بررسی شده و گفته شد که با راهکارهایی چون «تقویت ایمان به خدا و ارتباط با او، علت‌یابی، تهیة فهرستی از صفات منفی طرف مقابل، تهیة فهرستی از ویژگی‌های ناهمخوان، مشورت، تنهانماندن، خود را به بی‌خیالی‌زدن، توجه به گذرابودن رابطه، دوری از ابزارهای ارتباطی و از یادآورها و... » می‌توان از این ارتباط زیان‌بخش و گرفتاری در این مخمصه رهایی یافت.
بیشتر...
-
راهکارهای مقابله با خودکشی
اگر به این اصل ایمان و اعتقاد داشته باشیم که هیچ‌کس فطرتاً و ذاتاً منحرف متولد نمی‌شود و اگر بپذیریم که پیشگیری مهم‌تر از درمان است؛ پس باید با در نظر گرفتن اصول و ارزش‌های حاکم بر روح جامعه و با هدف مبارزة بنیادی و ثمر‌بخش با انحراف‌ها و آسیب‌های اجتماعی از جمله خودکشی و اقدام به آن، برای سالم‌سازی جامعه در تلاش و تکاپو باشیم.
بیشتر...
-
اینترنت و خودکشی
شبکه‌های زیادی وجود دارند که اطلاعات متنوع و گسترده‌ای برای توصیف شیوه‌های خودکشی فراهم کرده‌اند که می‌تواند برای اشخاص آسیب‌پذیر خطر آفرین باشد. تخمین اینکه چه تعداد از خودکشی‌ها با «آموزش» اینترنتی صورت گرفته دشوار است؛ زیرا چنین اطلاعاتی نیازمند زنده بودن افراد است. روش‌های ارائه شده از سوی اینترنت، فراوان، متنوع و غیرمعمول‌اند. دو مورد از بیماران با خودکشی ناموفق، ابراز کردند که شیوه‌ای که به‌کار گرفته‌اند اینترنتی بوده است.
بیشتر...
-
خودکشی از منظر اسلام
خودکشی هم مانند سایر آسیب‌ها و ناهنجاری‌های جامعه، دارای عواقب و پیامدهای سخت فردی و اجتماعی است. افرادی که اقدام به خودکشی می‌کنند، اگر عمل آنان باعث مرگشان شود، هرچند به ظاهر ممکن است از درد و رنج و مشکلات دنیا آزاد شوند، اما بنابر اعتقادات دینی به عذاب‌های سخت و دردناک گرفتار می‌شوند و از زمره‌ کسانی می‌شوند که به‌طور دائم در آتش بسیار سخت دوزخ می‌سوزند.
بیشتر...
-
علائم و نشانه‌های خودکشی
مجموعه‌ای از نشانه‌ها و تغییرات در سبک زندگی به وجود آیند که می‌توان براساس آن‌ها خودکشی افراد را پیش‌بینی کرد از جمله نشانه‌های کلامی، لذت نبردن از کارهایی که سابقاً لذت‌بخش بوده‌اند، بی‌توجهی به وضع ظاهری، تغییر در عادات غذایی و خواب، بی‌حوصلگی مداوم و ...
بیشتر...
-
عوامل خودکشی
ناامیدی یک مؤلفة مهم در افسردگی، آسایش هیجانی و نیز یک عامل روان‌شناختی کلیدی در رفتارهای خودکشی است. ناامیدی شاید بهترین پیش‌بینی کنندة افکار خودکشی و رفتار خودکشی باشد. ناامیدی یا دیدگاه منفی نسبت به آینده، یک ویژگی روان‌شناختی است که با عقاید، قصد و اقدام به خودکشی در افراد مراجعه‌کننده به مراکز درمانی کودکان و بزرگ‌سالان مرتبط است. فردی ناامید خواهد شد که راهکارهای موجودش دیگر قادر نباشند راه وصول به اهداف درازمدت او را هموار نمایند و درعین‌حال فرد نمی‌تواند اهداف گذشتة خود را نادیده بگیرد.
بیشتر...
-
ویژگی‌های رفاه عمومی در آموزه‌های دینی
آنچه از آموزه‌های دینی به‌دست می‌آید این است که رفاه برای همگان مطلوب است؛ نه برای قشری خاص. البته حکومت اسلامی موظف به رعایت اولویت‌ها شده است؛ زیرا نخست باید زندگی تهیدستان، فقرا و محرومان را تأمین کرده به‌گونه‌ای امکانات را میان آنان توزیع کند که «زندگی آبرومندانه‌ای» داشته باشند. حکومت اسلامی موظف به رعایت اولویت‌ها شده است؛ زیرا نخست باید زندگی تهی‌دستان، فقرا و محرومان را تأمین کرده به‌گونه‌ای امکانات را میان آنان توزیع کند که «زندگی آبرومندانه‌ای» داشته باشند.
بیشتر...
-
انواع خودکشی
نظریه‌پردازان تقسیم‌بندی‌های مختلفی از انواع خودکشی ارائه داده‌اند که مشهورترین آن، تقسیم‌بندی دورکیم است. وی خودکشی را به چهار دسته تقسیم کرده است: خودکشی خودخواهانه، خودکشی دگرخواهانه، خودکشی آنومیک، خودکشی تقدیرگرایانه و ...
بیشتر...
-
خودکشی
مسئله خودکشی، همواره در طول تاریخ و در تمام فرهنگها وجود داشته و تقریبا با اهدافی مشترک مثل حل بحران، رهایی از فشارهای روانی، رهایی از احساس ناامیدی و درماندگی و همچنین رهایی از تحمل درد و رنج همراه بوده است. شناخت این پدیده و عوامل بروز آن، میتواند کمک شایانی به کنشگران این حوزه بکند. در این مقاله ضمن تعریف خودکشی، به اهداف و شیوه‌های خودکشی اشاره شده و سپس آمارهای مربوط به آن و تاریخچه کشتن خود در گذر زمان و در میان اقوام مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.
بیشتر...
[2 3 4 ]   صفحه بعدی >>